POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP, rozpoczyna realizację siódmej edycji projektu „Dzień przedsiębiorczości”. Program ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Polega na jednodniowych praktykach w wybranych przez młodych ludzi miejscach pracy. Najbliższy „Dzień przedsiębiorczości” odbędzie się 10 marca 2010 roku.
Szkoły oraz firmy i instytucje, zainteresowane udziałem w projekcie, mogą po 1 grudnia br. dokonać rejestracji na stronie internetowej www.junior.org.pl/dp
Ideą „Dnia przedsiębiorczości” jest włączenie środowisk przedsiębiorców w edukację młodzieży. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zachęca do udziału w programie partnerów ze świata biznesu, dzięki czemu w „Dniu przedsiębiorczości” uczestniczą duże, międzynarodowe firmy, banki oraz instytucje i urzędy państwowe. Nieocenionym sposobem na włączenie do projektu małych, lokalnych firm, urzędów i instytucji jest pomoc szkół. Co roku w organizację praktyk włączają się nauczyciele, rodzice oraz sami uczniowie.
„Dzień przedsiębiorczości” to de facto jeden dzień, ale przygotowania do programu rozpoczynają się w szkołach dużo wcześniej. Szkolni koordynatorzy są zobowiązani do poddania się określonej procedurze przygotowującej dyrekcję, rodziców i uczniów do udziału w projekcie. Po uzyskaniu zgody dyrekcji następuje formalna rejestracja szkoły na stronie internetowej Fundacji www.junior.org.pl Wówczas szkoła otrzymuje dostęp do materiałów edukacyjnych, do oferty firm, a także ma możliwość zgłaszania do programu firm, które tylko jej udostępniły swoją ofertę. Do obowiązków szkolnego koordynatora należy także przydzielenie uczniom odpowiednich miejsc pracy, zgodnie z ich zainteresowaniami i preferencjami.
Każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzymuje pakiet materiałów do realizacji programu, w wersji papierowej i elektronicznej. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać potwierdzenie zgłoszenia wraz z pieczęcią szkoły oraz podpisem dyrektora do Fundacji. Po tej procedurze konto szkoły zostaje aktywowane.
Punkt kulminacyjny programu stanowi praktyka. Uczeń towarzyszy swojemu wolontariuszowi przez 3 – 5 godzin dnia roboczego. W tym czasie zapoznaje się ze specyfiką stanowiska pracy, zakresem obowiązków; wykonuje proste zadania, pozyskuje informacje na temat predyspozycji, wymaganego wykształcenia, niezbędnych umiejętności itp.
Po „Dniu przedsiębiorczości” następuje jego ewaluacja: szkolny koordynator sporządza wraz z uczniami szczegółowe sprawozdanie z przebytej praktyki, przeprowadza lekcję podsumowującą udział uczniów w programie oraz wysyła listy z podziękowaniami do firm.
Zwieńczeniem programu jest Gala Przedsiębiorczości organizowana w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostają statuetkami i dyplomami. Nagrody otrzymują także uczniowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż z „Dnia przedsiębiorczości”.
W ostatnim roku szkolnym w programie „Dzień przedsiębiorczości” wzięło udział blisko 42 tysiące uczniów z 613 szkół ponadgimnazjalnych oraz ponad 42 tysiące wolontariuszy z 18 tysięcy firm i instytucji z całego kraju. Przez sześć kolejnych edycji projektu liczba zaangażowanych szkół wzrosła blisko dwukrotnie.
r