. Dobra wiadomość dla chorych na chłoniaki złośliwe – lek dający szanse na życie znalazł się na liście leków refundowanych!


Pacjenci z chłoniakami złośliwymi po 3 latach starań doczekali się refundacji ważnego dla nich leku Adcetris, który wielu chorym daje szanse na uratowanie życia. Nowy program lekowy został zamieszczony w obwieszczeniu, które weszło w życie 1 maja br. Za kilka tygodni hematolodzy będą mieli długo wyczekiwaną, skuteczną terapię dla chorych na ziarnicę złośliwą i chłoniaka anaplastycznego – ciężkie nowotwory,
które najczęściej dotykają osób młodych.

To bardzo dobra wiadomość! – cieszą się pacjenci i hematolodzy. Na liście refundacyjnej pojawił się lek, który daje szanse na życie chorym na oporną lub nawrotową postać ziarnicy złośliwej (chłoniaka Hodgkina) oraz na chłoniaka anaplastycznego. Bez wątpienia Adcetris można nazwać lekiem ratującym życie, ponieważ około 75% pacjentów dobrze odpowiada na leczenie.

– To wspaniale, że lek obiecywany od kilku lat przez kolejnych Ministrów Zdrowia w końcu doczekał się refundacji – mówi Maciej Kusper, chory na chłoniaka Hodgkina, inicjator akcji refundacjaadcetrisu.pl. Sam byłem w takiej sytuacji, że albo za lek zapłacę sam, około 40 tys. zł za jedną dawkę, albo czeka mnie leczenie paliatywne – w wieku 23 lat. Dzięki ludziom dobrej woli udało mi się zebrać pieniądze na leczenie. Wiem jednak, że nie wszyscy mieli tyle szczęścia co ja. Teraz w końcu sytuacja się unormuje.

Chłoniaki to nowotwory układu limfatycznego, czyli sieci węzłów chłonnych połączonych przez naczynia przewodzące limfę. Do najczęstszych objawów choroby należą: powiększone węzły chłonne, gorączka, spadek masy ciała i uczucie zmęczenia. Rozróżnia się dwa główne typy chłoniaka – ziarnicę złośliwą (chłoniaka Hodgkina) i chłoniaka nieziarniczego, którego rzadkim typem jest anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy. Może on atakować nie tylko węzły chłonne, ale także skórę, kości i tkanki miękkie. Na ziarnicę złośliwą zapada ok. 1000 pacjentów rocznie, zaś chłoniaka anaplastycznego diagnozuje się u kilkunastu osób rocznie. Nowotwory te z uwagi na swoją specyfikę dotykają przede wszystkim ludzi młodych, poniżej 35-go roku życia.

Nowa nadzieja dla pacjentów
Adcetris (brentuksymab vedotin) na terenie Unii Europejskiej został dopuszczony do obrotu już w październiku 2012 roku. Polscy pacjenci na pozytywną decyzję Ministra Zdrowia musieli poczekać 3 lata. Wielu z nich zbierało środki na terapię, by ratować swoje życie, założyli nawet stronę www.refundacjaadcetrisu.pl oraz profil na Facebooku, gdzie dzielili się doświadczeniami. Wspierali ich hematolodzy, którzy chcieli stosować skuteczną terapię ratującą życie swoich pacjentów.

– Chłoniaki limfoblastyczne, do których należy ziarnica złośliwa, zwana też chłoniakiem Hodgkina, dotykają przede wszystkim ludzi młodych, wchodzących dopiero w dorosłe życie. – mówi prof. dr hab. n. med. Jan Maciej Zaucha z Gdyńskiego Centrum Onkologii.
W Polsce do terapii lekiem Adcetris kwalifikuje się ok. 150 chorych rocznie, głównie pacjentów w wieku ok. 30 lat. Co ważne, to grupa chorych, dla której nie ma obecnie innej, zarejestrowanej opcji leczenia o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie. Dla nich wpisanie Adcetrisu na listę leków refundowanych jest na pewno bardzo dobrą, życiową zmianą, bo do tej pory, z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia, byli skazani po prostu
na śmierć.

Adcetris to nowoczesna terapia celowana, która działa bezpośrednio na komórki nowotworowe, doprowadzając do ich zniszczenia. Lek nie ma natomiast wpływu na zdrowe tkanki, co sprawia, że charakteryzuje go niewielka toksyczność i jest dobrze tolerowany przez chorych. Wysoką skuteczność Adcetrisu wykazały wyniki wieloletnich badań klinicznych. Dowiodły one, że 75% chorych z nawrotową lub oporną postacią chłoniaka Hodgkina, dobrze reaguje na podany lek, a 35% uzyskuje całkowitą remisję choroby. Natomiast w przypadku chorych z uogólnionym chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek 86% odpowiada na lek, a 57% uzyskuje całkowitą remisję. Obecnie trwają badania kliniczne nad zastosowaniem leku w pierwszej linii leczenia chłoniaka Hodgkina
i uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek.

Kto skorzysta z terapii Adcetrisem
Leczenie Adcetrisem będzie prowadzone w ramach Programu Lekowego „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD 30+ (C81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne
i nieokreślone chłoniaki T)”. Zgodnie z jego treścią do terapii zakwalifikują się pacjenci, którzy będą spełniali ściśle określone w obwieszczeniu kryteria. Pierwsza grupa to chorzy
z oporną lub nawrotową postacią chłoniaka Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku (ASCT) lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach (m.in. wielolekowej chemioterapii), które nie przyniosły pozytywnych efektów leczenia. Drugą grupę kwalifikującą się do leczenia Adcetrisem będą stanowili chorzy z oporną lub nawrotową postacią uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL).
Pacjenci włączeni do terapii w ramach programu lekowego będą mogli otrzymać do 16 cykli leczenia podanych w ciągu ok. 1 roku.
Miejmy nadzieję, że to początek pozytywnych wieści z Ministerstwa Zdrowia, to daje nadzieję innym pacjentom, którzy wciąż czekają na refundację swoich terapii.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *