Dni otwarte CEMEXU


110 LAT PRZEMYSŁU CEMENTOWEGO W RUDNIKACH

15. września Cementownia Rudniki po raz dziewiąty otworzyła swoje drzwi przed lokalną społecznością, organizując wielki rodzinny festyn.

Motywem przewodnim tegorocznej uroczystości stała się 110 rocznica przemysłu cementowego w Rudnikach. W związku z tym właściciel przedsiębiorstwa, firma Cemex, urządził na przyzakładowym parkingu wielkie przyjęcie z szeregiem atrakcji. Poza udziałem w zabawach i konkursach z nagrodami, przybyli podziwiali występy wokalno-taneczne młodzieży z gimnazjów w Rudnikach i Rędzinach oraz GOK Rędziny, obejrzeli pokaz taneczny grupy “Zorba” z Mykanowa i Brazylijskiej szkoły Samby, zapoznali się z wystawą fotograficzną o historii cementowni oraz śmiali się z dowcipów Jerzego Kryszaka i Tadeusza Drozdy, który został gospodarzem imprezy. Tradycyjnie już można było zwiedzać zakładowy kompleks – w tym roku wygodniej, bo w specjalnie podstawionych składach kolejowych. – Jesteśmy częścią tego społeczeństwa i chcemy nieco otworzyć się przed naszymi sąsiadami, stąd ten piknik – mówi dyrektor cementowni Piotr Bąbelewski.
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości stała się licytacja 19. obrazów, wykonanych przez dzieci ze Stowarzyszenia “Dar Serca” podczas pleneru artystycznego “Pukam do drzwi kamienia”, zorganizowanego przez Cemex 27. sierpnia w Rudnikach. Za, nawiązujące tematyką do przemysłu cementowego, dzieła zaproszeni działacze samorządowi oraz klienci cementowni chętnie płacili, nawet po kilkaset złotych. – Pieniądze przeznaczymy na obozy rehabilitacyjne i sanatoria dla niepełnosprawnych dzieci z Rudnik – zapowiada kierownik komunikacji i Public Affairs Cemex Polska Kamila Skorupińska.
Dni otwarte, to także świetna okazja do podsumowania dotychczasowej działalności i poczynienia planów rozwoju. W ostatnim czasie Cemex odnotował znaczne postępy w zakresie integracji z lokalną społecznością, co, jak zaznacza zarząd spółki, jest dlań jednym z kluczowych obszarów działań. – Obecnie bardzo intensywnie skupiamy się nad zlikwidowaniem pylenia i wyeliminowaniem transportu kołowego z kopalni do zakładu. Wszystko po to, by poprawić komfort i bezpieczeństwo życia naszych sąsiadów – mówi członek zarządu Cemex Polska Tadeusz Radzięczak. By zrealizować założenia, konsorcjum wprowadza wciąż nowe filtry i zabezpieczenia przed pyleniem wtórnym, a także opracowuje koncepcję budowy hermetycznie zamkniętego taśmociągu z kopalni Latosówka do cementowni, co pozwoli w zupełności wyeliminować kursy ciężarówek (dziennie wykonywanych jest ok. 150 przejazdów ul. Wapienną i Kielecką). Dodatkowo spółka może pochwalić się osiągnięciem porozumienia z okolicznymi mieszkańcami w sprawie wprowadzenia urządzeń do współspalania paliw alternatywnych. Przypomnijmy, że ludność była niechętna temu pomysłowi, sądząc, że zakład chce palić śmieci. – Przeprowadziliśmy kampanię informacyjną, dzięki której ludzie dowiedzieli się, że ich obawy były bezzasadne. Każdy okoliczny mieszkaniec otrzymał ulotkę informacyjną, odpowiedzieliśmy też na wszystkie pytania – wyjaśnia Kamila Skorupińska. Inny aspekt współpracy to działalność wspierająco-aktywująca. Cemex wybudował 24 km tras rowerowych, ufundował sale komputerowe w dwóch szkołach, powołał drużynę siatkarską, zasponsorował lekcje angielskiego dla okolicznych dzieci, a także zajął się opieką i wsparciem biednych i niepełnosprawnych.
Cementownia Rudniki to największy zakład pracy w gminie Rędziny i jeden z większych w powiecie częstochowskim. Obecnie zatrudnia 328 osób, fabrykując cement dla około 200 klientów z województwa śląskiego. W ostatnim czasie firma odnotowała znaczny postęp rozwojowy, zarówno w zakresie produkcji, jak i sprawach socjalnych i BHP. – Mimo wdrożenia nowych, skomplikowanych technologii oraz zatrudnienia większej ilości pracowników, zarówno w tym, jak i poprzednim roku, nie odnotowaliśmy żadnego wypadku przy pracy – podsumowuje prezes Cemex Polska Rüdiger Kuhn.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *