“Dla tych, którzy jeszcze czytają”


Nowe publikacje

29 września w Salach Pałacu Ślubów w Częstochowie odbyło się spotkanie promujące “Słownik Bibliograficzny twórców literatury związanych z ziemią częstochowską (wraz z okolicą)” autorstwa Władysława E. Piekarskiego i Zbigniewa Stańczyka. Spotkanie zostało zorganizowane przez wydawnictwo Wikstan, Regionalne Towarzystwo Wspierania Sztuki “Zachęta” oraz Muzeum Częstochowskie.
Uroczystość poprowadził pisarz Andrzej Kalinin, laureat nagród literackich Czesława Miłosza i “Solidarności:”, którego dokonania zapisano w słowniku pośród charakterystyk 169 twórców urodzonych lub zamieszkujących ziemię częstochowską w okresie od wczesnego renesansu po czasy współczesne.
– “Słownik Bibliograficzny”, to znakomita książka, pięknie wydana i oprawiona, opublikowana przez nowe częstochowskie wydawnictwo. Mówiąc o niej, należy podkreślić przede wszystkim ogromną sympatię, z jaką twórcy odnoszą się do pisarzy i poetów opisywanych w swojej pracy – powiedział Andrzej Kalinin.
Prezentacji wydawnictwa towarzyszył koncert słowno-muzyczny. Pośród zaproszonych gości znaleźli się jeszcze żyjący twórcy zapisani w słowniku, wspomniano również tych, którzy niedawno odeszli.

Rozmowa z autorami słownika, Władysławem Edwardem Piekarskim i Zbigniewem Stańczykiem.

Skąd pomysł stworzenia słownika?
W.E.Piekarski: Jakiś czas temu wydałem dwutomową antologię “Poetycka Częstochowa”, w której zgromadziłem utwory regionalnych poetów tworzących w latach 1975-2001. Podczas gromadzenia informacji na ich temat zdałem sobie sprawę, jak wielu jest ludzi piszących poezję i prozę na terenie Częstochowy i okolic. Warunkiem, jaki twórcy musieli spełnić, by zostać zapisanym w słowniku, była przynajmniej jedna wydana książka.

Jak długo trwała praca nad słownikiem?
W.E.Piekarski: Oboje gromadziliśmy informacje ponad dwadzieścia lat. Po złożeniu razem wyników naszej pracy jeszcze szesnaście miesięcy poświęciliśmy na wspólne redagowanie słownika.
Z.Stańczyk: Była to praca żmudna, wymagająca cierpliwości – której, na szczęście, nam nie brakuje – przynosząca jednak satysfakcję badawczą.

Dla kogo w szczególności przeznaczony jest słownik?
W.E.Piekarski: Dedykujemy naszą pracę wszystkim tym, którzy jeszcze czytają książki. Sądzę, że to najdokładniej wyjaśnia przeznaczenie naszego słownika. Chcielibyśmy, aby zachowała się pamięć o twórcach związanych z ziemią częstochowską, bo są oni częścią jej historii.
Dziękuję za rozmowę.

ANNA STĘPIEŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *