Jak zawsze z niezwykłą powagą i dostojeństwem przebiegła uroczystość czcząca pamięć żołnierzy Armii Krajowej i partyzantów poległych w 1944 roku podczas bitwy pod Cielętnikami.
8 września 2018 roku obok leśniczówki przy Pomniku Poległych w Cielętnikach mieszkańcy gminy Dąbrowa Zielona wraz z zaproszonymi gośćmi oddali hołd walczącym i poległym w bitwie pod Cielętnikami w 1944 roku, stoczonej z Niemcami. Uroczystość, przygotowaną przez Nadleśnictwo Gidle i Urząd Gminy Dąbrowa Zielona, zainaugurowano odśpiewaniem hymnu państwowego. Odczytano także Apel Poległych. Przybyłych gości oraz mieszkańców gminy Dąbrowa zielona powitała wójt Gminy Dąbrowa Zielona Maria Włodarczyk. W odpowiedzi na apel pułkownika Zbigniewa Zielińskiego, żołnierza AK i uczestnika bitwy, , przyrzekła, że mieszkańcy nie zapomną bohaterów i przekaz o obrońcach ziemi dąbrowszczańskiej przed niemieckim wrogiem będzie niesiony przez kolejne pokolenia. Odczytała wiersz poświecony poległym żołnierzom, napisanym przez Witolda Błaszczyka, redaktora naczelnego biuletynu „Nowiny z Gminy”, pasjonata historii. Pułkownik Zbigniew Zieliński, kroty rokrocznie przybywa z Warszawy na uroczość w cielętnikach, człowiek o niezwykłej sile charakteru, dokumentalista wydarzeń II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu partyzantów AK w dzieło zwycięstwa, przypomniał przebieg bitwy pod Cielętnikami, oddając należną cześć bohaterom tej ziemi. W swoim wystąpieniu odniósł się do działalności zbrojnej oddziałów partyzanckich AK na terenie powiatów radomszczańskiego, włoszczowskiego i częstochowskiego. Gawęda historyczna, nie pozbawiona wątków osobistych, dostarczyła zgromadzonym niecodziennych przeżyć.
Do zgromadzonych w imieniu własnym oraz sekretarza stanu w Ministerstwie rolnictwa i rozwoju Wsi, posła Szymona Giżyńskiego, przemówił senator Ryszard Majer. Senator podkreślił nieustającą gotowość Polaków do obrony swojej ojczyzny, mówienia „nie” kłamstwu i obłudzie nawet wbrew tak zwanej poprawności politycznej. – Z tej podstawy wynika polska ofiarność i odwaga, polski patriotyzm – powiedział senator Majer.
Barwnie i ciekawie o lokalnej historii, rodach zamieszkujących ziemię częstochowską i radomszczańską, mających swój udział w walkach wojennych oraz księżach opowiadał pasjonat historii ziemi częstochowsko-radomszczańskiej Cezary Jan Lis.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK-u w Dąbrowie Zielonej .
GAW