Jarosław Foltyński z Technicznych Zakładów Naukowych znalazł się w gronie trzynastu najlepszych nauczycieli w Polsce. Był nominowany do tytułu „Nauczyciela Roku 2019”, w konkursie organizowanym od 17 lat przez Głos Nauczycielski.
Do konkursu swojego nauczyciela historii zgłosili sami uczniowie TZN. Jego dorobek oceniało profesjonalne jury, któremu od 2002 r., czyli od pierwszej edycji naszego Konkursu, przewodniczy prof. Stefan M. Kwiatkowski, obecnie rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. 21 września okazało się , że Jarosław Foltyński znalazł się w gronie trzynastu najlepszych nauczycieli w Polsce i został zaproszony na XVIII galę finałową „Nauczyciel Roku 2019”, która odbyła się 8 października w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Towarzyszyła mu dyrekcja szkoły, uczniowie i rodzina.
Jury konkursowe uhonorowało również Techniczne Zakłady Naukowe, przyznając im tytuł „Szkoły na Medal”.
W trakcie gali Kapituła Konkursowa składająca się z Nauczycieli Roku wyłonionych w poprzednich edycjach konkursu, przyznała honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” Jakubowi Błaszczykowskiemu za działalność charytatywną i wspieranie zdolnych dzieci.
Nauczycielem Roku 2019 została Zyta Czechowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku (woj. wielkopolskie).
Tytuł „Inicjatywa Edukacyjna Roku” otrzymał z kolei Maraton Pisania Listów – międzynarodowa akcja w obronie praw człowiek, organizowany przez Amnesty International.
Jarosław Foltyński pracę w zawodzie rozpoczął piętnaście lat temu, od sześciu lat uczy i wychowuje młodzież w Technicznych Zakładach Naukowych. Uważa, że zawód, który wykonuje jest jednym z najważniejszych na świecie i dziękuje losowi, że może go wykonywać. Dzięki swojej pracy może wciąż czuć, że robi coś ważnego. Chce wychowywać ludzi myślących, zadających pytania, szukających prawdy. Dlatego też angażuje swoich podopiecznych w różnorodne projekty konkursowe i akcje o charakterze charytatywnym. Jedną z nich było zbieranie darów dla dzieci z Wileńszczyzny. Dzięki jego inicjatywie, TZN nawiązał bliższą współpracę z jedną z litewskich szkół. W maju tego roku, Jarosław Foltyński zorganizował także wyjazd młodzieży do Grecji.
umcz