Częstochowa symbolem pamięci, przyjaźni i pojednania


W dniach 9.-12. października br. po raz drugi w duchowej stolicy Polski miał miejsce międzynarodowy kongres Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Lech Kaczyński

Zaczęło się od wystawy “Żydzi Częstochowianie. Współistnienie, Holocaust, Pamięć”, zorganizowanej w 2004 roku przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną (obecnie Akademię im. Jana Długosza). Ekspozycja uzyskała tytuł “Wydarzenia Kulturalnego Roku 2004” w plebiscycie Gazety Wyborczej. Potem nastąpiła lawina wydarzeń. Album towarzyszący wystawie trafił do rąk papieża Benedykta XVI. Efektem spektakularnego sukcesu wystawy było m.in. powstanie Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków.
Dzięki zaangażowaniu głównego sponsora wystawy, Zygmunta Rolata, Żyda urodzonego w Częstochowie, obecnie obywatela amerykańskiego zbiorem fotografii, artefaktów i rzeźb udało się zainteresować nie tylko społeczność żydowską, ale także arcybiskupa Nowego Jorku Kardynała Edwarda Egana i amerykańską Polonię. Dziś zbiór podróżuje po Stanach Zjednoczonych. Pokazano go w Nowym Jorku, New Jersey, Michigan oraz w Waszyngtonie w Rotundzie budynku Senatu. Wystawa wzbogacono o prace artystyczne uczniów Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego z Częstochowy, którzy w ramach programu “Z inspiracji kulturą żydowską…” stworzyli dzieła artystyczne inspirowane tradycją, religią i sztuką żydowską. Program “Z inspiracji kulturą żydowską” został włączony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do ogólnopolskiego programu szkół plastycznych.
Centralnym punktem programu kongresu w Częstochowie był lunch w Szałasie (po raz pierwszy od 65 lat w Częstochowie zorganizowane zostaną szeroko zakrojone obchody Święta Szałasów – Święta Kuczek ). 1 Dekoracje szałasu stworzyły żydowskie dzieci z całego świata. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odprawił modły z udziałem kantora Symchi Kellera.
11. października, o godz. 9.00 rozpoczął się Marsz Pamięci. Prowadził z Nowego Rynku, przez ul. Krakowską, Strażacką, aż do częstochowskiego Umschlagplatzu przy bocznicy kolejowej, skąd odjeżdżały transporty do Treblinki. W tym miejscu, w przyszłości, stanie pomnik upamiętniający pomordowanych Żydów częstochowian. Kadysz zmówił amerykański rabin Mark Kiel. O 19.00 odbył się uroczysty koncert symfoniczny w częstochowskiej filharmonii, zbudowanej na ruinach Nowej Synagogi
Zygmunt Rolat
, zawodowo – biznesmen, a prywatnie – budowniczy dialogu polsko-żydowskiego i honorowy ambasador katolickiej stolicy Polski. Zygmunt Rolat pełni także funkcję Skarbnika Rady Północno-Amerykańskiej powstającego w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich, nagrodzony został tytułem Mecenasa Sztuki przez władze Częstochowy.

SUKKOT (Święto Kuczek, Święto Namiotów) – upamiętnia 40-letnią wędrówkę po pustyni po wyjściu z Egiptu, podczas której Żydzi mieszkali w namiotach. Święto rozpoczyna się 15-go dnia miesiąca tiszri (wrzesień-październik), trwa 7 dni i zawiera w sobie elementy radosnego świętowania zbioru plonów. Przez 7 dni Izraelici mieszkają w specjalnie na tę okazję zbudowanych szałasach ozdobionych zielenią. W siódmym dniu odmawia się w synagodze modlitwy dziękczynne za dar Tory, a wieczorem w tanecznym korowodzie obnosi się zwoje Tory wokół synagogi.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *