Częstochowa: Światowy Dzień Ubogich


Jak uczcić Światowy Dzień Ubogich? Kiepsko, gdyby czynić to tylko słowami. Z takiego założenia wyszli członkowie Fundacji ufam Tobie działającej przy częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia. W programie świętowania znalazło się wydawanie ciepłego posiłku i paczek żywnościowych oraz wspólna modlitwa. W tym roku obchody rozpoczęto już dzień wcześniej na Jasnej Górze. Wszystko z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

 

Wiemy, że bardzo ważna jest modlitwa za ubogich i z ubogimi, ale równolegle ważna jest konkretna pomoc, bo przecież Jezus na kartach Ewangelii mówił: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili” – wyjaśniał bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w świętowaniu zorganizowanym w jadłodajni znajdującej się w Dolinie Miłosierdzia uczestniczył już po raz kolejny. Podobnie, jak przed rokiem, tak i tym razem, wydawał on osobiście ciepły posiłek, rozmawiał z potrzebującymi i odmówił wspólnie z nimi koronkę do Bożego Miłosierdzia. Bezdomni bardzo cieszyli się z kolejnej możliwości porozmawiania ze swoim pasterzem, gdyż bp Przybylski wielu z nich zna po imieniu i doskonale orientuje się w ich sytuacji życiowej.

 

Światowy Dzień Ubogich w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia został zorganizowany już po raz kolejny. Członkowie Fundacji ufam Tobie wraz z pallotynami oprócz ciepłego posiłku przygotowali również paczki z żywnością  i  ciepłymi skarpetami. „Ważną i nieocenioną rolę w tym dziele mają wolontariusze, którzy poświęcają swój czas i starają się wcielić w czyn słowo <miłosierdzie> i rzeczywiście pomagać potrzebującym” – tłumaczy ks. Michał Wójciak, kustosz częstochowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

 

Do tematu wolontariuszy nawiązał także dzień wcześniej podczas Apelu Jasnogórskiego o. Zygmunt Bola OSPPE. W wieczornej modlitwie Polaków wzięli udział reprezentanci parafii Miłosierdzia Bożego wraz z wolontariuszami Fundacji ufam Tobie. W swoim rozważaniu opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego dziękował Bogu za wszystkich, którzy są gotowi do bezinteresownej pomocy: „Dziękujemy za tych, którzy bez względu okoliczności każdego dnia wychodzą w poszukiwaniu drugiego człowieka przeżywającego swoją biedę. I to bez względu na to, czy ma ona charakter materialny moralny, duchowy czy społeczny. Dziękujemy za tych, którzy pochylając się nad słabszym bratem nie pytają „dlaczego doprowadziłeś się do takiego stanu?”, ale próbują znaleźć wspólnie odpowiedź na pytanie „Jak  ci pomóc?” – mówił paulin z Jasnej Góry.

 

Podczas modlitwy apelowej nastąpiło także zawierzenie dzieł charytatywnych Matce Bożej. „Maryjo, która spostrzegłaś, że na weselu w Kanie zabrakło wina i uchroniłaś nowożeńców przed kompromitacją, daj nam wszystkim oczy szeroko otwarte, byśmy zawsze umieli zauważać to, co na pierwszym planie jest niezauważalne i co ukryte. Niech na Twój wzór nasza pomoc będzie zawsze dyskretna i zachowująca godność drugiego człowieka” – prosiła Jolanta Kobojek, prezes Fundacji ufam Tobie.

 

 

Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Miejsce słynące z wielu cudów posiada w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie parafia Miłosierdzia Bożego w Częstochowie jest prawdopodobnie pierwszą w Polsce, która otrzymała takowe wezwanie. Erygowana została ona 12 września 1960 r. przez ówczesnego biskupa częstochowskiego, Zdzisława Golińskiego. Wcześniej była tam ekspozytura. Obecnie otwarta jest już nowa świątynia, w której prawie na ukończeniu są mozaiki wykonywane przez o. Marko Rupnika.

 

Fundacja ufam Tobie została powołana do istnienia w dniu rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, czyli 8 grudnia 2015 r. Zamysłem założycieli było stworzenie instytucji, która jeszcze bardziej, niż tylko sama parafia, będzie wcielała w życie realizację uczynków miłosierdzia. Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim podejmowanie działań zapobiegających wszelkim wykluczeniom społecznym. Ma ona na celu realizację zadań m. in. z dziedziny opieki i pomocy społecznej.

 

 

jk/KAI/Częstochowa

fot. Radio Fiat

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *