Czas na Fotomaraton – Częstochowa, 28 i 29 września 2013 r.


Brakuje Ci inspiracji do zrealizowania kreatywnej fotografii ?

Potrzebujesz oderwać się od codziennych obowiązków?

Chcesz doskonalić swój warsztat fotografii reportażu?

A może po prostu chcesz spędzić mile czas w sportowej atmosferze?

Chcesz odkrywać z nami Częstochowę?

Jesteś łowcą atrakcyjnych nagród ?

Zgłoś się do nas!

Co to jest Fotomaraton?

Trochę historii…

Każdy z Nas doskonale zna maraton ze sportowej przestrzeni. Nazwa Maraton pochodzi od miejscowości o tej samej nazwie położonej w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten.

Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi. Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, żeby w końcu trafić do pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach.

Od przeszło 100 lat na ulicach całego świata rozgrywane są masowe biegi uliczne. W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, w maratonach ulicznych udział może wziąć każdy.

Nawet jeśli Fotomaraton ma niewiele wspólnego z zawodami sportowymi, to przez siłę tematów, motywację i cel działania jest do nich bardzo podobny.

Uważamy, że nadszedł w końcu czas, aby w pierwszym publicznym Fotomaratonie w Polsce, który odbędzie się w Częstochowie, pokazać najciekawsze, być może, nie odkryte dotąd „kąty”, nie poznane jeszcze miejsca, a może po prostu możliwość innego spojrzenia na rzeczy powszechnie znane. Tym samym przeniesiemy już wieloletnią tradycję podobnych imprez, które z powodzeniem, od wielu lat odbywają się na świecie. Inspirujemy i motywujemy wszystkich do udziału w zawodach!

Zadanie

Co dokładnie ukryte jest pod pojęciem Fotomaraton?

Fotomaraton jest wyzwaniem na „ostro” postawionych warunkach. W dniu pierwszego Fotomaratonu w Częstochowie, wszystkim uczestnikom Konkursu, przekazany zostanie główny temat będący mottem I Edycji Fotomaratonu. Do głównego tematu, przygotowaliśmy 10 podtematów/motywów, które będzie należało zrealizować w określonym 8 godzinnym przedziale czasowym i następnie go godz. 11.00 ułożyć w serię zdjęć i dostarczyć do Organizatorów (szczegóły znajdziesz tutaj).

Motto/główny temat wraz z 10 podtematami/motywami zostanie ogłoszony w dniu imprezy, w momencie rozpoczęcia konkursu. Kolejny raz możemy spotkać się w trakcie przystanku pośredniego (po około 4 godzinach), gdzie możesz otrzymać ewentualne podpowiedzi, ułatwiające dokończenie zdjęć do całej serii.

Realizacja zadań opiera się na samodzielnej interpretacji, wyobraźni i kreatywności a także właściwym momencie, spontaniczność i wykorzystaniu technologii.

Czekamy w napięciu na wyniki fotograficznych niespodzianek, udanych i twórczych.
Cytując Joanna Wolfganga Goethe:

“Nie tylko sztuka i wiedza, ale także cierpliwość musi być częścią dzieła”

chcemy zaapelować o wytrzymałość, Waszą obecność z nami i wiele dobrej zabawy z aparatem w ręku. Pokażcie nam Waszą cierpliwość, a pod koniec dnia mnóstwo indywidualnych i fascynujących serii!

Oczywiście jest dla nas ważne, aby odpowiednio docenić Wasze wyniki pracy. W tym celu wspierać nas będzie specjalnie powołana Kapituła (członkowie kapituły) wraz z panelem ekspertów mających szczególne doświadczenie. To właśnie profesjonalne Jury doprowadzi do wyłonienia zwycięzców, dla których przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody i… publicznie się z tego wytłumaczy.

W dzień po zakończeniu Fotomaratonu odbędzie się Finał, publiczne końcowe obrady Jury, ceremonia wręczenia nagród, wieczorna konferencja oraz prezentacja twórczości Członków Kapituły, uznanych w Polsce, Europie i na Świecie Fotoreporterów. Po ogłoszeniu zwycięzców ich prace zostaną zaprezentowane i podane do publicznej wiadomości.

Przebieg

Fotomaraton podlega jednemu głównemu tematowi stanowiącemu nasze motto z 10 związanymi z nim podtematami/motywami.
Celem jest stworzenie 10 zdjęć ułożonych w serię, nawiązującą do podanego tematu głównego i 10 motywów, w określonym 8 godzinnym przedziale czasowym. W punkcie startu zostanie ogłoszony temat główny/motto Fotomaratonu i 10 podtematów/motywów.

W tym momencie zaczyna się zadanie …

Punkt startowy zostanie ulokowany w centralnej części miasta i będzie dobrze osiągalny przez wszystkie środki komunikacji miejskiej. Odnosi się to zarówno do punktu pośredniego jak i końcowego. Na starcie sfotografujemy tablicę startową i …. ruszamy do boju.

Po czterech godzinach możemy spotkać się ponownie, porozmawiać o realizacji zadania … i dalej naprzód.

Na przystanku końcowym, sfotografujemy tablicę końcową i ruszymy do domu, aby przejrzeć zdjęcia, wybrać najlepszy materiał i przygotować go do dostarczenia w dniu następnym do godz 11.00 w ustalonym miejscu. Oczywiście Wasza produkcja cyfrowa musi zgadzać się z wyznaczonym tematem głównym i podtematami/motywami

Po godzinie 11.00 następnego dnia pozostanie już tylko wybór finalistów przez szacowne Jury i sam Wielki Otwarty Finał w godzinach wieczornych, podczas którego Uczestnicy i Publiczność będą mogli przyglądać się interaktywnym obradom Jury, które będą miały charakter Warsztatów

Uczestnictwo jest otwarte dla wszystkich osób (oczywiście nie stawiamy granic i stawiamy na wszystkich, nawet z najodleglejszych zakątków Polski…), które posiadają aparat cyfrowy zawierający nośnik pamięci i chcą wziąć udział w wyzwaniu. Liczymy również na tych, którzy chcą poznawać, być może, nie odkryte dotąd miejsca w Częstochowie lub najprościej poznać miłych ludzi.

Polecamy również aktywne łączenie swojego uczestnictwa z przyjaciółmi, którzy będą towarzyszyć Ci w podróży po mieście dodatkowo pomagając szukać inspiracji, lub obserwując tylko pot ściekający z Twojego czoła … pod warunkiem, że pogoda nie zafunduje nam szaleńczej gry o przetrwanie. I w tym miejscu ważna informacja związana z pogodą. Fotomaraton odbędzie się w każdych warunkach pogodowych, a my dołożymy wszelkich starań – oprócz naszej organizacji – aby ten dzień był jednym z ciekawszych w roku.

Dla uczestników spoza Częstochowy przygotowane będą pakiety startowe w postaci planu miasta i połączeń komunikacji miejskiej.

Reguły Fotomaratonu

1. Postanowienia ogólne

Uczestnikiem może zostać każdy, kto posiada aparat cyfrowy. Warunkiem jest pusta karta pamięci w aparacie. Zdjęcia muszą zostać wykonane w dniu imprezy i w przeciągu podanego przedziału czasu (8 godzin – 10:00 do 18:00) – zdjęcie bezwzględnie musi być wykonane w podanym przedziale czasowym. Wskazane jest korzystanie z podanych podtematów/motywów nie tracąc z oczu tematu głównego.. Prosimy zatem sprawdzić ustawienia aparatu: data i godzina.

Na koniec Fotomaratonu, na karcie pamięci powinno znaleźć się 10 Waszych zdjęć, które wystartują w wyścigu po nagrody. W celu identyfikacji pierwszym a zarazem dodatkowym ujęciem (poza 10 zdjęciami z serii) będzie tablica startowa, a dwunastym i zarazem ostatnim zdjęciem, tablica końcowa. Każdy z uczestników otrzyma numer startowy, który może posłużyć do celów identyfikacji, jednak nie zamykamy drogi wszelkim inspiracjom … najważniejsze, żeby sfotografowany przez Ciebie numer startowy był czytelny i odpowiadał przyznanemu przez Organizatora.

2. Tematy/podtematy

W punkcie startu każdy z uczestników otrzyma temat główny i 10 podtematów/motywów. Oczywiście uczestnik ma prawo do wykonywania dowolnej ilości zdjęć danego motywu i posiada dowolność w ich usuwaniu, zachowując zasadę, że do każdego z podanych tematów pozostawia jedną fotografię. Po czterech godzinach możemy spotykać się znowu na stacji pośredniej i porozmawiać na temat realizacji zadania.

Rejestracja i regulamin

Poprzez rejestrację uczestnik dokonuje zgłoszenia do konkursu „Fotomaraton” jednocześnie akceptując wszystkie zasady konkursu określone Regulaminem.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *