Aby poznać fenologię fiołka przedziwnego należy przeprowadzić obserwację w trzech terminach. Fenologia zajmuje się dostosowaniem roślin do klimatu i pór roku. Zapraszam na spacer przyrodniczy po Gąszczyku wiosną, np. w kwietniu.
Oto kwiat odziomkowy fiołka przedziwnego w dn. 08.04.2017 r. (zdj. 9972).
Spory łan fiołka przedziwnego występuje na łagodnym wzgórzu w odległości 100 metrów od ul. Mstowskiej. Wiosną oczywiście szukamy w poszyciu leśnym niebieskich kwiatków i rozwijających się szerokich liści tego gatunku. Fiołek przedziwny ma dwa terminy kwitnienia, które wynikają z dwóch rodzajów kwiatów, jakie rozwija. Pierwsze rozwijają się kwiaty odziomkowe pachnące, a później w maju kwiaty łodygowe. Dziwne jest to, że te późniejsze kwiaty są bez płatków korony, mimo tego wytwarzają również nasiona.
Fiołki szybko przekwitają i wydają nasiona, ale przez cały rok rozwijają szerokie okrągławe liście. A więc od maja do grudnia widzimy tylko zielone liście, które w świecie roślin świadczą o dobrej kondycji życiowej osobników. Wszak muszą rozwinąć system korzeniowy i pączki, które muszą przezimować. Te duże liście mrozi pierwszy przymrozek listopadowy, więc usychają.
Oto łan fiołka przedziwnego w Gąszczyku (zdj. 3311). Zielona łąka w lesie jest osobliwością przyrodniczą w Gąszczyku. Warto wędrować i wyszukiwać osobliwości świata przyrody.
NIKODEM MĄCZYŃSKI
Zainteresowanym kontaktem z autorem cyklu
podajemy adres do korespondencji:
nikodemmaczynski@wp.pl
Odsyłamy także do kanału YouTube, gdzie pan
Nikodem zamieszcza filmy „Nikodem po Jurze”
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.