Burza mózgów nad rowerem


KONSULTACJE SPOŁECZNE

Zakazać czy pozwolić na jazdę rowerzystom w Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie? Jeśli dopuścić ruch jednośladów, to jakie przyjąć rozwiązania?

Ruch rowerów i motocykli w Alejach Najświętszej Maryi Panny był tematem konsultacji społecznych, jakie odbyły się 16 marca w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych, przy ul. Focha w Częstochowie. – To był ważny głos mieszkańców. Wskazali bowiem na wiele ciekawych aspektów rozwiązania tego problemu – mówi Agata Wierny, inspektor BILiKS
Do Biura przyszło ponad stu częstochowian, w tym licznie przedstawiciele środowisk motocyklistów oraz rowerzyści. W spotkaniu uczestniczyli także prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, radni, przedstawiciele rad dzielnic, specjaliści z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu
Burzliwa i merytoryczna dyskusja trwała prawie trzy. Jak podkreśla Agata Wierny odbyła się na wysokim poziomie. – Choć były bardzo skrajne zdania, bo przyszli zdeklarowani zwolennicy i przeciwnicy rowerów w Alei, nikt nikogo nie uraził. Rozmowa pokazała różne punkty spojrzenia, ale toczyła się ze zrozumieniem i kulturą. Duża w tym zasługa profesjonalizmu pana moderatora dr Zbigniew Wieczorek z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, który sprawnie kierował polemiką i emocjami – mówi inspektor.
Podczas spotkania omówiono sześć wariantów rozwiązań ruchu rowerowego i trzy motocyklowego w al. NMP. Urzędnicy, wspólnie z mieszkańcami dokładnie analizowali każde. Punkt po punkcie zastanawiano się nad wadami i zaletami proponowanych wariantów. Mieszkańcy przekazali własne opinie, mówili też o rozwiązaniach w innych miastach, a nawet krajach. – Motocykliści pytali, dlaczego Aleja miałaby być zamknięta tylko dla motorów. Inni zastawiali się jak traktować trzykołowy pojazd czterolatka a jak dwukołowy pięciolatka. Wszystkie zdania są dla nas cenne – dodaje Agata Wierny.
– Mieszkańcy udowodnili, że Częstochowa może być przykładem sposobu przeprowadzania konsultacji społecznych. Najlepsze rozwiązania rodzą się właśnie podczas dyskusji, kiedy na problem można spojrzeć wielorako i poznać opinie wszystkich zainteresowanych. To pozwala znajdować rozwiązania alternatywne. Konsultacje inicjują aktywność społeczną, która jest podstawą rozwoju każdego miasta – mówi dr Zbigniew Wieczorek.
Z przebiegu rozmów zadowolony jest prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Liczba uczestników konsultacji świadczy, że mieszkańcy angażują się w życie miasta i chcą mieć wpływ na jego dalszy rozwój. Znając opinie i zdania różnych grup, łatwiej jest podjąć dobrą decyzję. Częstochowianie wykazali się prawdziwie obywatelską postawą – stwierdza prezydent.
Ostatnim etapem konsultacji „Aleje Dwóch Kółek?” będzie przeprowadzenie wśród mieszkańców ankiety dotyczącej zaproponowanych rozwiązań komunikacyjnych dla jednośladów w Alejach Najświętszej Maryi Panny. Ankieta dostępna będzie od 28 marca do 14 kwietnia we wszystkich budynkach Urzędu Miasta Częstochowy. Formularz będzie można również wypełnić elektronicznie na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl oraz w Radach Dzielnic w godzinach dyżurów radnych.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *