Będą kontrolować nadwagę u dzieci


W Szkole Podstawowej nr 48 w częstochowskiej dzielnicy Północ zaprezentowano pilotażowy program monitorowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży, oparty na systemie teleopieki medycznej. Sesje z dietetykiem będą odbywać także uczniowie sąsiadującego z SP 48 – Gimnazjum nr 3.

Program nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci i młodzieży z nadwagą – mogą korzystać z niego wszyscy chętni uczniowie, po uprzedniej zgodzie rodziców. Jego celem jest nie tylko pomoc uczniom, którzy są bezpośrednio zagrożeni problemem, ale zmiana niewłaściwych nawyków żywieniowych młodego pokolenia, propagowanie zdrowego stylu życia, promowanie ruchu, także na opuszczanych dziś często – zwłaszcza przez nastolatki – szkolnych lekcjach wychowania fizycznego.

W częstochowskiej SP 48 – według szkolnej koordynatorki programu Niny Ujmy – w konsultacjach on-line z wykorzystaniem specjalnej aplikacji, uczestniczy już 20 uczniów.

Program zawiera m.in. elementy dydaktyki, ustalenie diety, poradnictwo dotyczące zakresu aktywności fizycznej. Poprzez udział w programie propagowanie nowych zachowań żywieniowych dociera zarówno do uczniów, jak i ich rodziców i opiekunów.

Realizacja tego profilaktycznego, prozdrowotnego programu ma odbywać się w bezstresowej atmosferze, połączonej z zabawą, co ma utrwalać informacje dotyczące zdrowego stylu życia. Kolejne sesje z poszczególnymi uczestnikami programu odbywają się, w zależności od potrzeb, raz na tydzień lub co dwa tygodnie.

W SP 48 i Gimnazjum nr 3 program działa od początku kwietnia. Sesje on-line odbywają się dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki – po dwie godziny dziennie. Obsługą systemu konsultacji zajmuje się firma Telecare. Miesięczny koszt udziału w programie dla szkoły to 600 zł.

– Od 2011 r. prowadzimy program promocji zdrowych nawyków żywieniowych w szkołach – mówił w czasie prezentacji zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek, nawiązując m.in. do działań specjalnego miejskiego zespołu. – Ten program to kolejny etap. Chcemy, aby dzieci były monitorowane przez specjalistów z użyciem nowoczesnych technik przekazu i zmieniały swoją świadomość. Może uda im się w ten sposób uniknąć w przyszłości problemów, jakie rodzi wysokokaloryczna dieta i brak ruchu. Jeżeli ten pilotażowy projekt się przyjmie, jeżeli będzie zainteresowanie ze strony uczniów i rodziców, postaramy się zaprosić do udziału w nim kolejne szkoły.

Jak podkreślał prezydent – program wiąże się z innymi działaniami miasta, które poprawiają bazę sportową szkół i zachęcają do aktywności fizycznej. Wspomniał m.in. o programie budowy boisk wielofunkcyjnych (w tym roku ma powstać kolejnych 10 takich obiektów, w tym m.in. właśnie przy SP 48 i G3) czy modernizacji placów zabaw przy miejskich przedszkolach.

Według szacunków Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta ok. 25% uczniów częstochowskich szkół może być narażonych na problemy z nadwagą.

W prezentacji programu monitorowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży uczestniczyli – obok przedstawicieli Wydziału Zdrowia i Wydziału Edukacji UM – także dyrektorowie obu szkół: Beata Strzelecka-Mach (G3) i Maciej Zajęcki (SP 48).

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *