Rozmowa z dr Markiem Grzybem, dyrektorem Ośrodka Terapii Uzależnień od Alkoholu w Parzymiechach i placówki zamiejscowej w Częstochowie.
– Czym jest alkoholizm?
Rozmowa z dr Markiem Grzybem, dyrektorem Ośrodka Terapii Uzależnień od Alkoholu w Parzymiechach i placówki zamiejscowej w Częstochowie.
– Czym jest alkoholizm?
– Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu jest chorobą. Lekarz bądź terapeuta diagnozuje chorobę na podstawie objawów, które pojawiają się w funkcjonowaniu osoby uzależnionej. Do typowych objawów należy silne pragnienie i poczucie przymusu przyjmowania alkoholu, tzw. głód alkoholowy, trudności kontrolowania picia alkoholu, jego rozpoczęcia, zakończenia lub ilości wypitego alkoholu. Do fizjologicznych objawów stanu odstawienia alkoholu należy drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, drażliwy nastrój, a także lęk. Do objawów uzależnienia należą również zwiększona tolerancja na alkohol, sięganie po niego mimo wiedzy o szczególnej szkodliwości dla zdrowia i zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności i zainteresowań.
– Co sprawia, że ludzie sięgają po alkohol?
– Nie można od razu stwierdzić, że ludzie, którzy sięgają po alkohol od razu staną się alkoholikami. Jednak coraz częstsze, regularne picie może sprawić, że uzależnią się. Często dzieje się tak z powodu ciężkiej sytuacji życiowej, w której akurat się znaleźli. Sytuacje takie mogą być związane, np. z utratą pracy, śmiercią członka rodziny. Alkohol jest substancją po wypiciu której człowiek staje się rozluźniony, łagodzi przykre stany, zapomina na chwilę o gnębiącym go kłopocie.
– Jakie są skutki nadużywania alkoholu?
– Nadużywanie alkoholu, czyli szkodliwe picie związane jest ze szkodami w zakresie zaburzeń somatycznych, dotyczących przewodu pokarmowego i narządów z nim związanych: układu krążenia, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, układu hormonalnego, upośledzenia odporności działania rakotwórczego. Somatyczne szkody zdrowotne dotyczą właściwie wszystkich narządów i układów. Do najczęstszych psychpatologicznych następstw szkodliwego picia alkoholu zalicza się stany obniżenia nastroju, drażliwości, zmiany osobowości i upośledzenia funkcjonowania w rolach społecznych.
– W jaki sposób pomóc ludziom uzależnionym. Jak leczy się alkoholizm?
– Jedyną metodą leczenia uzależnień jest psychoterapia. W naszym Ośrodku prowadzimy psychoterapię dla osób uzależnionych, dostosowując ją do możliwości pacjenta, czyli do tego czy dana osoba pracuje, czy też nie, czy ma obowiązki. Prowadzimy zajęcia w godzinach dopołudniowych, popołudniowych i wieczornych. Na początku realizujemy program podstawowy. Podczas zajęć pacjent rozpoznaje przyczynę, która spowodowała u niego problem alkoholowy, w jaki sposób uzależnienie wpłynęło na jego życie, uczy się sposobów radzenia sobie ze swoim uzależnieniem. Uczymy pacjenta, w jaki sposób poradzić sobie z objawami głodu, rozpoznawania nawrotów choroby, czyli momentów charakterystycznych dla alkoholizmu, które co jakiś czas pojawiają się ponownie. Osobom, które zgłaszają się do nas oferujemy również uczestnictwo w programie pogłębionej terapii uzależnień. Jest ona przeznaczona dla pacjentów po ukończeniu podstawowego programu terapii. Trwa dwa lata. Program ten podzielony jest na kilka etapów, mających na celu pomóc im w trudnościach wynikających z funkcjonowania w życiu po powrocie z Ośrodka dla uzależnionych, czyli po leczeniu. Pomagamy w rozpoznawaniu sygnałów zapowiadających nawrót choroby. Najtrudniejsze dla pacjenta są pierwsze dwa lata, kiedy to, aby wrócić do normalnego życia, musi powstrzymać się przed sięgnięciem po alkohol. Z każdym pacjentem pracuje dodatkowo indywidualny terapeuta.
– Ilu pacjentów w skali rocznej korzysta z porad?
-W zeszłym roku udzieliliśmy 8656 porad specjalistycznych, w oddziale dziennym wykonaliśmy 6718 jednodniowych hospitalizacji. W pierwszym etapie programu ponadpodstawowego uczestniczyło 161 osób, w grupie zapobiegania nawrotom 114 osób, w grupie rozwoju osobistego 79 osób, zrealizowano osobisty program terapii, w którym uczestniczyło 75 osób. Utworzyliśmy również grupę dla kobiet po podstawowy programie terapii – z porad skorzystało 47 pań. Zorganizowaliśmy także specjalny program dla osób współuzależnionych, czyli rodzin naszych podopiecznych – uczestniczyło w nim 69 osób. Od dwóch lat w naszym Ośrodku istnieje grupa DDA, czyli grupa dla dorosłych dzieci alkoholików. I tu w zeszłym roku porad skorzystało 28 osób.
– Ludzie w jakim wieku najczęściej korzystają z pomocy Ośrodka?
– Przeważnie są to osoby w wieku od 35 do 45 lat. Stosunkowo mniej jest pacjentów przed 35 rokiem życia. Oczywiście są również pacjenci, którzy ukończyli 50 lat. Zgłasza się do nas coraz więcej kobiet, co jeszcze kilka lat temu nie było tak widoczne.
Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu
Parzymiechy, ul. Częstochowska 1, tel. (O-34)318-91-54
Placówka Zamiejscowa:
Częstochowa, ul. Ogrodowa 66, tel. (0-34) 368-15-20
eMKa