17 lutego poznamy zwycięzców konkursu na najlepszy biznesplan w ramach Akademii Przedsiębiorczości Funduszu Górnośląskiego SA!
Ponad 1000 uczestników wzięło udział w pierwszej edycji projektu edukacyjnego „Akademia Przedsiębiorczości”. Realizowany przez Fundusz Górnośląski SA wspólnie z PKO Bankiem Polskim, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach i Marszałka Województwa Śląskiego cykl spotkań miał na celu poszerzenie wiedzy młodzieży w wieku szkolnym w województwie śląskim na temat przedsiębiorczości i odpowiedzialnych zachowań w dziedzinie finansów.
Akademia Przedsiębiorczości
Edukacja i wskazanie wyzwań, jakie czekają na osoby młode, które powoli wkraczają w świat finansów były celem Akademii Przedsiębiorczości – wspólnego projektu edukacyjnego Funduszu Górnośląskiego SA oraz PKO Banku Polskiego. W ramach 14 spotkań z młodzieżą w śląskich szkołach udało się dotrzeć do ponad 1000 uczniów, którzy od praktyków, w fachowy i pełen inspiracji sposób uzyskali niezbędną dla nich wiedzę z zakresu finansów osobistych i przedsiębiorczości.
Informacje te młodzi zdobywali podczas ciekawych i merytorycznych spotkań z trenerami. Dowiedzieli się m. in. czym różni się umowa o pracę od pozostałych form zatrudnienia, gdzie wpływają pierwsze zarobione środki i ile wynoszą. Poruszona została tematyka dokonywania świadomych wyborów konsumenckich, zarządzania swoimi finansami i oszczędnościami oraz wiele innych aspektów związanych z bankowością.
Konkurs z nagrodami
Równolegle, specjalnie dla uczestników spotkań w ramach Akademii Przedsiębiorczości, realizowany był konkurs z cennymi nagrodami. Zadaniem konkursowym, w którym konieczne było wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas lekcji Akademii Przedsiębiorczości, było przygotowanie projektu tzw. biznesplanu i opisem pomysłu na własną działalność gospodarczą.
Zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród wyróżnionym uczniom oraz krótkie filmowe podsumowanie projektu. Uroczystość odbędzie się 17 lutego 2020 r. o godz. 10:00 w Sali błękitnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach przy ul. Ligonia 46.
W uroczystości wezmą udział uczniowie Akademii Przedsiębiorczości oraz zaproszeni goście. Nagrodę wręczą Prezes Funduszu Górnośląskiego SA Krystian Stępień, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Katowicach PKO Banku Polskiego Jacek Piechota.
Więcej informacji na temat Akademii Przedsiębiorczości i Funduszu Górnośląskiego znaleźć można na www.fgsa.pl.
Akademia Przedsiębiorczości – odpowiedzialna edukacja młodzieży
Akademia Przedsiębiorczości to projekt edukacyjny Funduszu Górnośląskiego SA i PKO Banku Polskiego. Poprzez lekcje w liceach, technikach, szkołach branżowych i zawodowych oraz w ośrodku szkolno-wychowawczym, mogliśmy przekazać wchodzącym w wiek pracowniczy osobom, wiedzę z zakresu finansów i przedsiębiorczości, a także podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i biznesu.
Informacje te młodzi zdobywali podczas ciekawych a zarazem merytorycznych spotkań z trenerami. Dowiedzieli się m. in. czym różni się umowa o pracę od pozostałych form zatrudnienia, gdzie wpływają pierwsze zarobione środki i ile wynoszą. Poruszona została tematyka dokonywania świadomych wyborów konsumenckich, zarządzania swoimi finansami i oszczędnościami oraz wiele innych aspektów związanych z bankowością.
Liczby nie kłamią!
- 1260 minut rozmów i dyskusji,
- 1000 uczestników projektu,
- 50 wzmianek o projekcie w mediach,
- 37 informacji w mediach regionalnych i lokalnych,
- 14 spotkań z uczniami szkół średnich,
- 12 odwiedzonych miast na terenie województwa śląskiego,
- 4 trenerów prowadzących spotkania.
W sumie – w okresie od września do grudnia 2019 – odwiedziliśmy licea, technika, szkoły branżowe, zawodowe a nawet ośrodek szkolno-wychowawczy w województwie śląskim. Spotykaliśmy się z uczniami w mniejszych lub większych salach… zawsze w wygodnej scenerii! Dzięki pufom i wygodnym leżakom udało nam się wyczarować niesamowitą atmosferę, sprzyjającą swobodnej dyskusji.
Równolegle, specjalnie dla uczestników spotkań w ramach Akademii Przedsiębiorczości, realizowany był konkurs z cennymi nagrodami. Zadaniem konkursowym, w którym konieczne było wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas lekcji Akademii Przedsiębiorczości, było przygotowanie projektu tzw. biznesplanu i opisem pomysłu na własną działalność gospodarczą. Zgłoszone do konkursu prace oceniane były pod kątem wartości i zgodności z tematem, oryginalności pomysłu, pełnowymiarowości przedstawionego konceptu i możliwości realizacji w czasie rzeczywistym.
Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała dwie, najlepiej oddające zadanie konkursowe i spełniające wymogi:
- Możliwością odbycia płatnego stażu w Funduszu Górnośląskim SA oraz nagrodą rzeczową nagrodzono Monikę Czarynoga z Technikum nr 2 Tychach. Jej praca konkursowa, będąca połączeniem pasji i pomysłu na własny biznes, dotyczyła tworzenia tematycznych sesji fotograficznych z dojazdem do klienta. Uznanie jury wzbudziła szczegółowość i dopracowanie projektu, poprawne rozpoznanie grupy docelowej, a także zamiłowanie do pracy z dziećmi.
- Drugą nagrodę rzeczową, otrzymał Szymon Drabik, uczeń Zespołu nr 1 w Żorach, którego pomysł na biznes zakładał założenie działalności w branży gazowniczej. Bazował on na kierunku wykształcenia, doświadczeniu i własnych zainteresowaniach.
Akademia Przedsiębiorczości
Projekt edukacyjny Funduszu Górnośląskiego SA i PKO Banku Polskiego.
Spotkania w szkołach mają na celu przybliżenie młodym ludziom, wchodzącym w wiek pracowniczy, podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i biznesu. Wiedzę zdobywać będą podczas ciekawych, interaktywnych oraz merytorycznych spotkań z naszymi trenerami.
Projekt rozpocznie się od wyjątkowej lekcji inauguracyjnej, w której udział wezmą również szczególni goście – przedstawiciele otoczenia biznesu, administracji rządowej i samorządowej, a także lokalne i regionalne media.
Zagadnienia tematyczne:
- Pierwsza praca
- Po wakacjach kupię sobie… – jak radzić sobie z zarządzaniem własnymi finansami oraz planować wydatki i oszczędności
- Finanse dla młodych – rodzaje rachunków bankowych, płatności mobilne oraz e-płatności
- Uwaga na oszustów – popularne metody wyłudzania pieniędzy
- Nie daj się okraść, czyli warto dbać o to, gdzie i jak robimy przelewy
Projekt zakończy się konkursem na najlepszy pomysł na biznes, w którym do wygrania – poza nagrodami rzeczowymi – są również płatne staże w Funduszu Górnośląskim.
Zadaniem konkursowym jest rozpisanie w formie projektu swojego pomysłu na biznes. Pracę ułatwi wzór biznesplanu, załączony poniżej. Wystarczy go wypełnić i odesłać do nas do 15 grudnia 2019 roku.
A jak się do tego zabrać? Odpowiedź poniżej!
Po pierwsze – co to jest biznesplan? Jak sama nazwa wskazuje – to po prostu plan na Twój biznes.
Dokument powinien odpowiadać na pytania:
- Kto zamierza otworzyć własne przedsiębiorstwo?
- Co jest przedmiotem planowanego przedsięwzięcia?
- Jak będzie przebiegać jego realizacja?
- Ile to będzie kosztować?
Oczywiście nie ma czegoś takiego, jak jeden wzór idealnego biznesplanu. Ale każdy posiada kilka podstawowych punktów:
- Dane wnioskodawcy
- Opis planowanego przedsięwzięcia
- Charakterystyka rynku i konkurencji
- Strategia marketingowa (plan marketingowy)
- Plan finansowy