2 kwietnia Akademia im. Jana Długosza włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, ustanowionego 21 stycznia 2008 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Dzień ten ma na celu uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Jego charakterystycznym elementem jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych, najwyższych oraz wyróżniających się budynków na całym świecie.
W Częstochowie podświetlony na niebiesko będzie główny budynek Akademii im. Jana Długosza (2 kwietnia, od godz. 20.00 do 21.00, budynek mieszczący przy ul. Waszyngtona 4/8) oraz Miejska Galeria Sztuki.
1 kwietnia 2016 na Placu Biegańskiego w ramach obchodów zagrają zespoły muzyczne: Iraas Band, Shamboo i Kobranocka. Z racji tego, że Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ma na celu uświadamianie ludzi, czym jest autyzm i poszerzanie ich wiedzy, zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po tę wiedzę. Może nie raz zdarzy Wam się mieć styczność z osobami chorymi na autyzm i informacje o tej chorobie pomogą do nich dotrzeć, zrozumieć i pomóc!
Autyzm to choroba polegająca na zaburzeniu rozwojowym, które w większości przypadków ujawnia się w pierwszych trzech latach życia małego człowieka i jest to rezultat zaburzenia neurologicznego, w wyniku czego oddziałuje na pracę i funkcję mózgu. Według statystyk, autyzm i jego pochodne odmiany, występuje raz na około 500 osób, przy tym dosięgając około 4 razy częściej chłopców niż dziewczynek. Dzieci oraz osoby dorosłe, które chorują na autyzm, często są zamknięte w swoim świecie, co jest spowodowane tym, że nie potrafią do końca porozumieć się z otoczeniem, pracować w grupie, czy brać udział we wspólnych zajęciach lub czynnościach. Niestety nie ma “lekarstwa” na autyzm tak jak na inne choroby. Takie upośledzenie, które dotyka tak wielu osób, jest coraz bardziej dokładnie obserwowane, przez co pogłębia się wiedza na jego temat. Dzięki terapiom, zajęciom oraz specjalnym ćwiczeniom, niektóre symptomy tej choroby mogą zmniejszyć swój stopień lub zniknąć. Opieka nad dziećmi oraz dorosłymi chorymi na autyzm jest bardzo ważna, gdyż pomaga ona w terapii, ucząc tak obdarzonych przez los, normalnego życia z rówieśnikami, kontaktów z rodziną i wielu czynności, które mogą bez żadnych przeszkód wykonywać takie osoby.
r