„Jezus naucza, że niektóre łaski wyprasza się postem i modlitwą” – przypomniał ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, kiedy zapraszał do całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji bezpieczeństwa dla wszystkich pielgrzymów przybywających na ŚDM i o pokój na całym świecie. Szczególna modlitwa rozpocznie się w środę, 27 lipca o godz. 16.00, czyli w czasie kiedy Franciszek przyleci do Polski i będziemy kontynuowana do momentu opuszczenia przez papieża Częstochowy. Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do osób konsekrowanych zamieszkałych na terenie parafii.
„Jesteśmy w tej wyjątkowej sytuacji, że mamy potężne zaplecze modlitewne, gdyż naszymi parafiankami są siostry z 16 zgromadzeń zakonnych, w tym jedno klauzurowe” – tłumaczy ks. Partika. Według danych zaktualizowanych w trakcie tegorocznej wizyty kolędowej okazuje się, że zakonnice stanowią ponad 10% wszystkich parafian.
Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Miejsce słynące z wielu cudów posiada w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach) Oficjalnie jest to pierwsza w skali świata parafia, której nadano takie wezwanie. Określenie Dolina Miłosierdzia nadał temu miejscu pierwszy biskup częstochowski, bp Teodor Kubina.
Wota umieszczone w kościele oraz świadectwa przesyłane do Sanktuarium uwidaczniają namacalnie specjalne Boże działanie w tym miejscu. Cuda i łaski wypraszane są w sposób szczególny każdego dnia o godz. 15 podczas koronki do Bożego Miłosierdzia.
W kościele zainstalowanych jest wiele relikwii, m.in.: relikwie Krzyża św., relikwie św. Jana Pawła II, relikwie św. s. Faustyny czy relikwie bł. ks. Michała Sopoćki.
Duszpasterstwo księży pallotynów jest bardzo różnorodne. Jednym z działań jest praktyczne wcielanie w życie charyzmatu miłosierdzia poprzez pomoc najuboższym w postaci dofinansowywania dzieciom obiadów w szkołach, prowadzenie kuchni i łaźni dla bezdomnych oraz organizowanie paczek świątecznych dla potrzebujących. Na co dzień w parafii organizowanych jest także wiele akcji skierowanych do rodzin. Np. już od lat w czerwcu odbywa się tzw. tatowa sobota, czyli wycieczka rowerowa dla ojców i ich pociech połączoną z wieloma atrakcjami, m. in. paintballem, strzelaniem z łuku, zwiedzaniem jaskini w Rezerwacie przyrody Zielona Góra i ścianką wspinaczkową oraz wspólnym ogniskiem.
Od ponad 4 lat w Dolinie Miłosierdzia działa również parafialna szkoła tańca prowadzona przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Nie tylko uczestnicy tychże zajęć, ale także pozostali parafianie, mają okazję sprawdzić swoje umiejętności taneczne w trakcie organizowanej u pallotynów corocznej zabawy sylwestrowej. Z działań stricte religijnych pamiętać należy o dorocznym koncercie kolęd zespołu „Cantabile i Przyjaciele”, rodzinnych jasełkach czy misteriach, w których biorą udział całe rodziny i Mszach św. dla przedszkolaków. Na szczególną uwagę zasługują także comiesięczne Msze dla singli.
r