DOROCZNA PIELGRZYMKA AMAZONEK
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza 4 października br. na Jasną Górę na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi.
Spotkaniu, które zainauguruje Msza św. o godz. 11.00, przyświecać będzie hasło „Wiara czyni cuda”. Po modlitwie o godz. 14.00 konferencja naukowa w kaplicy św. Józefa, a w przeddzień pielgrzymki 3 października, o godz. 17.00, w Teatrze im A. Mickiewicza w Częstochowie – koncert charytatywny pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, na którym Amazonki podziękują wszystkim wspierającym ich działalność.
– Pielgrzymki to wielkie święto dla Amazonek. Na uroczystości przyjeżdża ponad siedem tysięcy kobiet z rodzinami z całej Polski. Jasna Góra to jedyne miejsce, gdzie możemy spotkać się w tak licznym gronie i pokazać światu, że żyjemy i nie poddajemy się chorobie – mówi prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki Elżbieta Markowska.
Początki
Ruch Amazonek w Polsce zainicjowano w 1987 roku, na jego czele jako prezes warszawskiego klubu, stanęła Zofia Michalska, obecnie wolontariuszka-ochotniczka nr 1. Wówczas zatwierdzono symbole organizacji: łuk ze strzałą zakończoną sercem, Waleczna Amazonka oraz nazwę. Dzisiaj Amazonki to najprężniejszy ruch w Polsce, w Federacji zrzeszone są 182 kluby.
W Częstochowie ruch Amazonek skupił się przy powstałym w 1996 roku Stowarzyszeniu na Rzecz Walki z Rakiem Piersi „Maria, którego prezesem została Anna Graj, a główną przewodniczką Anna Stefańczyk. Działaczki, zgodnie z ogólnopolską ideą, za cel obrały niesienie pomocy kobietom, dotkniętym chorobą nowotworową piersi. Pięć lat później utworzono Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, które skupia obecnie 120 członkiń. Jego prezesem została Anna Stefańczyk. Dzięki życzliwości władz miasta organizacja otrzymała so swoje dyspozycji lokal przy ul. Wolności 44 (do dzisiaj za korzystnie z niego nie płaci czynszu).
Drugi dom
Miejsce to stało się dla nich oazą, drugim domem. Tu spotykają się, by podzielić się swoimi doświadczeniami i wesprzeć wzajemnie. – Dzięki Stowarzyszeniu mamy cel. I co ważne nie jesteśmy, jak co niektórzy usiłowali insynuować, sektą, która dołuje. Obecność w Stowarzyszeniu nadała sens i radość naszemu życiu. Tu nabieramy sił – akcentują panie.
Zarząd dba, by zapewnić członkiniom pomoc w zakresie profilaktyki nowotworowej. Organizuje fachową pomocy specjalistów – rehabilitanta (mgr Andrzej Knysak), psychologa (Beata Wochal), muzykoterapeuty (Wioletta Socha) i wufeistów na basenie (Agata Pastusińska). Troszczy się też o dobre samopoczucie pań. Przygotowuje dla nich wycieczki integracyjne – w tym roku był do Kotliny Kłodzkiej, w ubiegłym w Bieszczady i Pieniny oraz różnego rodzaju spotkania konsolidujące – grzybobrania, wyjścia do teatru, kina.
Najważniejszy cel – pomoc
Przesłaniem Amazonek jest praca na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. – Nasze ochotniczki-wolontariuszki, które przeszły szkolenia specjalistyczne w zakresie psychologicznego wsparcia i posiadają certyfikat (aktualnie jest ich dwadzieścia) są obecne w szpitalach przy łóżkach chorych kobiet przed i po operacji. Pragniemy, aby kobiety uświadomiły sobie, że „rak” to nie wyrok – mówi członek zarządu i przewodnicząca wolontariuszy Zofia Stępień. Jak stwierdza najlepiej (już od dziesięciu lat) współpraca układa się Ośrodkiem Schorzeń Piersi z Centrum Onkologii i Radioterapii oraz przychodnią Rehabilitacyjną przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Wolontariuszki odwiedzają też Miejski Szpital Zespolony na Zawodziu. – To ważna praca. Pomocy potrzebują kobiety i ich rodziny. Jeżeli mamy wsparcie lekarzy nasze działania są bardziej skuteczne. Wiele naszych członkiń trafiło do Stowarzyszenia dzięki wolontariuszkom. Również ja – dodaje prezes Elżbieta Markowska.
Dziękują za wszystko
Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, niosąc pomoc osobom niepełnosprawnym. Jego działalność zależy w dużej mierze od ludzi dobrej woli, a tych jak podkreśla prezes Markowska nie brakuje. – Od 2007 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego i na nasze konto odpisy od podatku wpłaciło dziesiątki osób. Wszystkim chcemy serdecznie podziękować za okazane zaufanie i dobro. Zawsze czyniłyśmy to listownie. W tym roku jednak Urząd Skarbowy nie udostępnił nam danych osobowych donatorów. Dlatego za pośrednictwem gazety oraz na pielgrzymce chcemy przekazać naszą wdzięczność. Bez tej pomocy nie byłybyśmy w stanie się utrzymać – mówi Markowska. Pomoc niosą też firmy. Tu szczególne podziękowania zarząd przekazuje właścicielowi Piekarni „Jędryka, Annie Graj, Urzędowi Miasta i ISD Hucie Częstochowa.
Ostatnio Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki ma powód do dumy. Uhonorowano je nagrodą prezydenta Częstochowy za działalność jako organizacja pozarządowa.
Stowarzyszenie Częstochowskie
42-200 Częstochowa
ul. Wolności 44
Stowarzyszenie czynne jest we wtorki i czwartki od godz. 17-19 oraz w pierwszy poniedziałek miesiąca od 17-19
tel. 0343682992 kom. 0696964137
email: amazonkiczestochowskie@poczta.fm
www.czestochowskieamazonki.pl
URSZULA GIŻYŃSKA