Sprzątali świat


W tegorocznej akcji „Sprzątanie świata” 20 września uczestniczyło blisko 6 tysięcy uczniów z 42 częstochowskich szkół i 6 świetlic środowiskowych. Szkoły, jak co roku, porządkowały tereny wyznaczone przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta, m. in., ul. Bialskiej, obrzeża Lasku Aniołowskiego, las gminny w dzielnicy Grabówka, ul. Mstowską , Park Wypoczynkowy „Lisiniec”, Góry Kawie i tereny wzdłuż rzeki Warty.

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa na potrzeby akcji przekazał 300 worków foliowych i 2 tys. rękawic. Dotacja wysokości 4 tys. zł na realizację akcji, pochodząca z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, została przyznana Związkowi Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska Hufiec Częstochowa. Odpady zebrała i przewiozła na składowisko odpadów w Sobuczynie firma SITA.
Ogólnopolska akcja
Pomysłodawczynią akcji jest Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia, która koordynuje kampanię w Polsce. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, zachęcenie ich do segregowania odpadów, korzystania z produktów z recyklingu i oszczędzania energii. Organizatorom chodzi również o uświadomienie ludziom gwałtownych zmian, jakie zachodzą w klimacie i konsekwencjach jakie za sobą niosą, a także o podniesienie odpowiedzialności za swoje działania.

Dzieci i młodzież sprzątały świat również pod okiem leśników. W Nadleśnictwo Herby akcja pod hasłem „Ziemia w Twoich rękach – Las w Twoich rękach” miała miejsce 26 września br. W tym roku trasa sprzątania przebiegała w lasach położonych w sąsiedztwie zbiornika wodnego w Blachowni.
W akcji uczestniczyło 23 uczniów Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej pod opieką nauczycielki Ewy Mika i mamy – Małgorzaty Tukaj. Uczniów prowadzili z Nadleśnictwa Herby – Robert Mika, specjalista ds. hodowli lasu oraz Marcin Gibaszek, referent ds. lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
Uczestnicy akcji połączyli przyjemne z pożytecznym. Nie tylko uporządkowali lasy, ale odwiedzili też przyrodniczo cenne miejsca oraz poznali piękno i wartości lasu. – Nie było to jedynie sprzątanie, ale nade wszystko kształtowanie postaw przyjaznych środowisku. Chcemy uczyć dbałości i poszanowania dla przyrody, przekazywać młodemu pokoleniu treści edukacyjne o funkcjach i roli lasów w kształtowaniu klimatu, niekorzystnych czynnikach wpływających na ich degradację. Lasy odgrywają kolosalną rolę w kształtowaniu klimatu na Ziemi. Teraz kiedy skutki zmian klimatu dotykają nas bezpośrednio (np. ostatnie trąby powietrzne, wichury i huragany), społeczeństwo powinno wiedzieć, jakie należy podejmować działania, aby chronić lasy – mówi nadleśniczy Waldemar Hylla.
Uczniowie zebrali 12 worków śmieci. Po sprzątania mile chwile spędzili przy wspólnym ognisku. Dal urozmaicenia i powtórki wiedzy leśnicy przeprowadzili quizie „Stwórzmy dobrą gospodarkę odpadami”. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *