Spotkanie z przedstawicielami katowickiego IPN-u
Poseł Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości od dłuższego czasu zabiegał o utworzenie w Częstochowie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. 9. lipca br. odbyło się spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami oddziału katowickiego. Jak zapewnił dyrektor Andrzej Drogoń, prace nad utworzeniem jednostki w naszym mieście trwają.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem prawicowego środowiska ziemi częstochowskiej, której specyfika zdaniem dyr. Drogonia ma zupełnie inny wymiar niż na Górnym Śląsku. – Dlatego utworzenie tutaj komórki jest tak ważne. Do podjęcia ostatecznych decyzji konieczne jest ukonstytuowanie się Kolegium IPN-u, bo tylko ono powstanie Delegatury może zatwierdzić. Jednak postanowiliśmy nie czekać. Oddelegowaliśmy jednego pracownika, który rozpoznaje grunt. W przyszłorocznym budżecie zapisane są już pensje dla pięciu kolejnych – podkreśla.
Dyr. Andrzej Drogoń zaznaczył, że liczy na znalezienie przychylności w środowisku lokalnym naszego miasta. Klimat, jaki panował w trakcie debaty, daje tego pewność. Głosów przeciwnych czy wątpiących nie było. – Dzisiejsze deklaracje wsparcia i zgodne poparcie utworzenia Delegatury IPN-u w Częstochowie jest ważne, potwierdza wagę tych działań. Jednak do zrobienia jest jeszcze sporo, dlatego będę bacznie przyglądać się pracom, czy idą w dobrym kierunku i nie są opóźniane. Należy pamiętać, że już minęło wiele czasu, odkąd zwróciłem uwagę, że ta placówka w naszym mieście jest bardzo potrzebna – podsumował poseł Szymon Giżyński, który zorganizował i poprowadził spotkanie.
Prace w Częstochowie prowadzi Sławomir Maślikowski. – Na razie są to działania głównie o charakterze edukacyjno-wystawienniczym – mówi. Docelowo ma zostać przeniesione pełne archiwum, związane z naszym miastem i rejonem, będzie podjęta działalność lustracyjna, a także ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych. – Termin ich przedawnienia jest dłuższy niż w przypadku spraw, rozpoznawanych przez prokuraturę powszechną. Biegnie od 1990 r. i wynosi czterdzieści lat w przypadku zabójstw oraz trzydzieści w pozostałych – informuje prokurator Adam Woźniak z Komisji Ścigania Zbrodni przy katowickim IPN-ie. W planach na razie nie ma jedynie powstania w Częstochowie pionu administracyjnego.
R