Naukowcy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie wynaleźli preparat, który może pomóc w zwalczaniu otyłości u dzieci i młodzieży. Jeśli badania potwierdzą założenia naukowców, to wynalazek może być przełomem w walce z jednym z największych problemów XXI wieku, będącym przyczyną wielu chorób metabolicznych i krążeniowych.
Uczelnia prace nad nowym preparatem prowadzi już od dziesięciu lat. Realizuje je w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji przetworów warzywno-owocowych nowej generacji, wzbogaconych błonnikowym preparatem ze skrobi ziemniaczanej o właściwościach prebiotycznych z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży”, który zrodził się na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. W grudniu Uczelnia podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pozyskała na przedsięwzięcie 7,5 miliona złotych. – To jeden z największych i najdroższych projektów badawczych, jakie w swojej historii Uczelnia realizowała – podkreśla dr hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
Badania będą prowadzone przez kolejne trzy lata. Uczelnia będzie je wykonywać pod kierunkiem dr hab. prof. Janusza Kapuśniaka, wraz ze swoimi partnerami: Instytutem „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, Warszawskim Instytutem Onkologii, Politechniką Łódzką i konsorcjum produkującym m.in. przetwory warzywno-owocowe dla dzieci „Tymbark”. Naukowcy zbadają, czy opracowany na UJD nowatorski preparat, na który Uczelnia ma już patent, czyli prebiotyk ze skrobi ziemniaczanej, będzie można wykorzystać w leczeniu nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Jak poinformowali naukowcy podczas konferencji prasowej, ma on pobudzać wzrost i aktywność korzystnych dla organizmu bakterii w jelitach, odpowiedzialnych za procesy trawienne. Dr hab. prof. Janusz Kapuśniak podkreśla, że przetwór wzbogacony w substancję błonnikową, ma być używany także w profilaktyce i powinien być smaczny, aby został zaakceptowany przez dzieci. dr hab. Janusz Kapuśniak. Profesor tłumaczy też, dlaczego taki preparat jest potrzebny. – Otyłość i nadwaga, to współczesne problemy społeczne dotyczące ok. 20 proc. populacji w wieku rozwojowym i 50 proc. dorosłych. Wśród wielu czynników promujących rozwój nadwagi i otyłości istotne znaczenie ma nadmierne spożywanie produktów wysokokalorycznych i zawierających łatwo wchłanialne, wysokokaloryczne składniki pokarmowe. Jednym z czynników zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci i ograniczenia występowania zaburzeń metabolicznych wtórnych do otyłości może być wzbogacenie diety substancjami prebiotycznym – wyjaśnia dr hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD.
W Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęły się badania kliniczne na grupie 80- 100 dzieci. Cykl naukowych działań jest podzielony na etapy: 3 miesiące badań przed podaniem preparatu, 6 miesięcy podawania preparatu i 3 miesiące badań po podaniu preparatu. Badania kliniczne potrwają do końca 2022 roku. Po ich pozytywnych zakończeniu produkt na rynku powinien pojawić się w 2025 roku.
UG