Dwie nowe wystawy w Miejkiej Galerii Sztuki


W czwartek, 16 stycznia, o godz. 18.00 Aleksandra Rybak pokaże swoje ,,Małe i duże formy rzeźbiarskie”. Dzień później, również o godz. 18.00, w siedzibie MGS przy al. NMP 64 otwarta zostanie wystawa podsumowująca międzynarodowy projekt pod egidą Wydziału Sztuki częstochowskiego UJD.  

Aleksandra Rybak to artystka i projektantka realizująca się w rzeźbie i projektowaniu biżuterii. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Projektowania Biżuterii w łódzkiej ASP. Obecnie pracuje w częstochowskim Zespole Szkół Plastycznych. Od 2013 roku należy do grupy projektowej ,,Dziewiątka”.

Prace, które znajdą się na wystawie, są efektem refleksji artystki nad naturą, przyglądania się ciągłej transformacji jej kształtu, struktury, faktury czy barwy. Są też dowodem poszukiwania własnej drogi twórczej – Aleksandra Rybak często rezygnuje z technik i technologii stosowanych w biżuterii, korzystając w zamian z tych typowych dla rzeźby. Prezentowane obiekty przekraczają ścisły podział na dwie osobne domeny – rzeźby i biżuterii.

Prace Aleksandry Rybak będzie można oglądać w Galerii Promocji Młodych Antresola do 1 marca.

Dzień później, w piątek 17 stycznia, o godz. 18.00 w Sali Śląskiej MGS otwarta zostanie wystawa pod nazwą ,,-GRAFIA. Multigraficzne aspekty relacji twórczych”. To podsumowanie projektu badawczego, będącego kluczowym elementem badań statutowych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Biorą w nim udział twórcy-nauczyciele akademiccy Katedry Grafiki UJD, a także zaproszeni artyści z Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku na Słowacji, Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej.

,,Grafia” ma swój źródłosłów w grece, w której oznaczała ,,pisanie”, ,,rysowanie”. Dziś zwykle funkcjonuje jako ostatni człon wyrazów złożonych – jak ,,ortografia” czy ,,dysgrafia” – wskazując na ich związek z pisaniem, zapisem, ilustracją, opisywaniem czegoś lub nadawaniem czemuś formy literackiej. Krąg znaczeniowy ,,grafii” jest więc bardzo szeroki – dlatego też równie szeroki jest krąg poszukiwań, doświadczeń, działań twórczych projektu. Jego uczestniczki i uczestnicy mieli możliwość zdefiniowania własnego credo, odniesienia się do pojęć najbliższych własnym inspiracjom … A w projekcie wzięli udział Joanna Banek, Tomasz Chudzik, Barbara Czapor-Zaręba, Zbyněk Janáček, Artur Jastrząb, Jolanta Jastrząb, Jacek Joostberens, Iva Krupicová, Aleksandra Lasoń, Marek Mielczarek, Olga Moravcová, Marian Oslislo, Agnieszka Półrola, Małgorzata Rozenau, Pavol Rusko, Marek Sibinský, Krystyna Szwajkowska, Marta Śliwiak, Zdzisław Wiatr, Katarzyna Winczek, Żaneta Wojtala, Witold Zaręba.

Koordynatorką projektu i kuratorką wystawy, którą obejrzymy w Sali Śląskiej MGS do 1 marca, jest prof. UJD dr Agnieszka Półrola.

Strona Miejskiej Galerii Sztuki znajduje się pod adresem www.galeria.czest.pl

na podst. informacji MGS

u góry: jedna z prac Aleksandry Rybak

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *