KRWAWY PONIEDZIAŁEK


W poniedziałek, 4 września, na placu Biegańskiego odbędzie się spektakl teatralny „Krwawy poniedziałek”, ukazujący tragiczną historię mordu kilkuset mieszkańców Częstochowy. Zbrodni dokonali Niemcy we wrześniu 1939 roku – dzień po wkroczeniu do miasta.

Podczas „krwawego poniedziałku” żołnierze Wermachtu i funkcjonariusze SS urządzali na ulicach łapanki, wyciągali ludzi z mieszkań i pod kolbami karabinów pędzili w wyznaczone miejsca koncentracji (m.in. plac przed Katedrą, ulicę Strażacką, obecny plac Biegańskiego i plac Daszyńskiego). Przed Katedrą strzelano w zbity tłum z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijano pojedynczymi strzałami w głowę. Do mordów doszło również na terenie Szpitala Wojskowego oznaczonego flagą Czerwonego Krzyża. W wyniku ekshumacji przeprowadzonej między lutym a kwietniem 1940 roku wydobyto 227 zwłok: 194 mężczyzn, 25 kobiet i ośmiorga dzieci. Bilans ten nie zamyka jednak liczby ofiar „krwawego poniedziałku” (ekshumacji nie przeprowadzono w miejscach pochówku, gdyż były wówczas zajęte przez Niemców koszary 27 Pułku Piechoty i 7 Pułku Artylerii Lekkiej, a w niektórych przypadkach ciała zabitych zostały wcześniej zabrane przez rodziny). Ekshumowane zwłoki zostały pochowane na cmentarzu Kule. Całkowitą liczbę ofiar zdarzeń 4 września 1939 roku szacuje się na 300-500 osób. Zbrodnia ta nigdy nie została osądzona ani ukarana.

W 78 rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbędzie się spektakl, który wypełnią metaforyczne postacie: Czarne Ptaki – zwiastuny nieszczęścia, Śmierć – Krzyżak, Upiory niemieckich żołnierzy a w finałowej scenie ukażą się Polonie w biało-czerwonych strojach. Wianki na głowach nawiązywać będą do powstańczych opasek. Działania taneczne i aktorskie dopełnione zostaną ogniem i efektami pirotechnicznymi.

Scenariusz i reżyseria – Wojciech Kołsut

Producent: Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie.

W spektaklu wezmą udział aktorzy Teatru Wojtka Kołsuta i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im Jana Pawła II pod opieką Anety Hołodnik. Spektakl realizowany jest w ramach projektu „Aleje tu się dzieje”.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *