OLSZTYN.
Na rynku w Olsztynie pojawiła się architektoniczna makieta olsztyńskiego zamku z czasów jego świetności, w skali 1:100 przy wymiarach 250 x 125cm.
OLSZTYN.
Na rynku w Olsztynie pojawiła się architektoniczna makieta olsztyńskiego zamku z czasów jego świetności, w skali 1:100 przy wymiarach 250 x 125cm.Kilka lat temu zbudowali ją ówcześni studenci Architektury Politechniki: Warszawskiej, Wrocławskiej, Śląskiej i Krakowskiej. Wszyscy są absolwentami Częstochowskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego VERSO.
– Wykonaliśmy ją po bardzo dokładnej analizie wszelkich dostępnych materiałów ikonograficznych, lustracji historycznych i wielu wizjach lokalnych na wzgórzu z ruinami zamku Olsztyn – informuje Jakub Cieślik, właściciel szkoły VERSO.
Makietę przekazała Gminie Galeria Jurajska i Szkoła Rysunku Architektonicznego VERSO w Częstochowie.
JANÓW
Adam Kołek z gminy Janów ma szansę zostać Strażakiem roku 2017.Obecnie jest zastępcą dowódcy zmiany w JRG nr 3 w Częstochowie.Jego zaangażowanie i poświęcenie wielokrotnie przyczyniły się do ocalenia ludzkiego życia, m.in. wtedy, gdy wydobył osobę uwięzioną pod pociągiem osobowym na dworcu kolejowym w Częstochowie, brał udział w akcjach ratowniczych podczas zawalenia się hali MTK w Chorzowie, w usuwaniu skutków trąby powietrznej w miejscowościach Huby, Skrzydlów, Adamów, a także powodzi na terenie miasta i powiatu częstochowskiego. Jest też zawodnikiem Klubu RTB TRACKER Podkowa Janów i reprezentuje Gminę Janów na licznych imprezach w całej Polsce. Przy tym jest niebywale koleżeński i skromny. Na stronie głównej Urzędu Gminy znajdują się instrukcje dotyczące głosowania.
PORAJ
Do 31 maja można przesyłać zgłoszenia uczestnictwa w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Przesłuchania uczestników oraz Koncert Laureatów i Gwiazd odbędą się już w czerwcu. Na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju pojawił się Regulamin oraz Karta Zgłoszenia.Zachęcamy serdecznie do wysyłania wypełnionych kart, na podstawie których można spróbować swych sił w repertuarze najbardziej znanego mieszkańca Poraja, Janusza Gniatkowskiego.
KONOPISKA
W ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017 odbyło się pierwsze spotkania warsztatowe z gimnazjalistami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Aleksandrii. Warsztaty przeprowadzone przez animatorów Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji pozwoliły na bliższe poznanie uczniów i pracowników instytucji kultury.
Prezentowane treści podane w przystępnej warsztatowej formie motywowały młodych ludzi do kreatywnego myślenia i dzielenia się z animatorami pomysłami na kulturę.Gimnazjaliści zdobyli wiedzę i pracowali kreatywnie indywidualnie lub w małych grupach. Animatorzy zaprezentowali im również wniosek na inicjatywę kulturalną, aby uczniowie sami potrafili przelewać swoje pomysły na papier i ewentualnie złożyć wniosek ze swoją inicjatywą do Gminnego Centrum Kultury.
LELÓW
Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej przedstawił w Wielki Piątek w Parafii św. Marcina w Lelowie inscenizację w reżyserii Piotra Hankusa, upamiętniającą Mękę i Śmierć Chrystusa. Aktorzy wcielili się w postacie biblijne, a dobór historycznych kostiumów pozwolił przenieść się w odległe czasy nauczania Chrystusa. Scenariusz Drogi Krzyżowej oprócz znanych wątków biblijnych został rozbudowany o nowe przemyślenia i narracje.
AG
KG