Szkoła z artystyczną duszą


Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska w rozmowie z „Gazetą Częstochowską” przybliża działalność placówki.

Niedawno zakończyły się egzaminy dyplomowe. Jakie spostrzeżenia budzi u Pani Dyrektor tegoroczna sesja egzaminacyjna?
– To kolejny bardzo dobry dyplom, wysoce doceniony przez komisje egzaminacyjne i profesorów akademickich z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i we Wrocławiu. Na wyniki składa się kilka elementów, oprócz wartości kształcenia decydujący wpływ na jakość bazy technicznej. W tym roku nasi uczniowie mogli dysponować materiałami o różnych sposobach wypału i po raz pierwszy w dziejach szkoły mieliśmy dyplom z „porcelany”.

Czy prace absolwentów można zobaczyć?
– Jak zawsze proponujemy wystawę prac dyplomowych w Galerii Szkoły, w tym roku będzie dostępna do końca maja. Zapraszamy młodych ludzi, szkoły, zainteresowanych sztuką, w godzinach pracy szkoły, od godziny 9 do 15. Zapewniam, że będzie to ciekawe spotkanie ze szkołą i sztuką. Nasza szkoła jest jedyną tego typu w Częstochowie i regionie częstochowskim. Podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyszło z niej wielu znanych w kraju i na świecie artystów, stanowiących elitę naszego miasta, regionu i Polski. Należy tu przede wszystkim wymienić Jerzego Dudę-Gracza, absolwenta z 1962 roku. W ramach naszej oferty kulturalnej kierowanej do miasta w czerwcu zaprezentujemy także przeglądową wystawę prac dyplomowych uczniów ze szkół plastycznych południowo-zachodniego makroregionu, do którego oprócz naszej szkoły należą szkoły plastyczne z Bielska-Białej, Katowic, Zabrza, a także z Łodzi, Zduńskiej Woli aż do Wrocławia przez Zduńską Wolę. Pomysłodawcą twego cyklu wystawienniczego przed 25 latami była nasza placówka. Przegląd odbywa się w systemie biennale.

W tym roku szkoła będzie obchodzić 70-lecie istnienia. To ważne wydarzenie w życiu społeczności.
– Dlatego wszystkie, tegoroczne wydarzenia wpisują się w ten jubileusz. W 1947 roku szkoła została formalnie powołana do istnienia jako placówka państwowa pod nazwą Liceum Technik Plastycznych i należy do najstarszych w Polsce. Zanim jednak szkołę powołano rządowym dekretem jej zalążek nastąpił w 1945 roku. Jeszcze przed zakończeniem wojny grupa artystów powołała Wolną Akademię Sztuki, z której potem powstało Liceum Technik Plastycznych. W tej grupie byli między innymi byli Wojciech Barylski i Eryk Lipiński oraz parę innych znanych osób, które po Powstaniu Warszawskim przywędrowało do Częstochowy. Zatem szkoła nasza ma 72 lata, co będziemy podkreślać podczas obchodów jubileuszu 13 października. Uroczystości poprzedzimy Mszą Świętą na Jasnej Górze, w intencji szkoły. Będzie także zjazd absolwentów.
Mamy czym się chwalić, mamy wysoką pozycję. Jesteśmy w absolutnej czołówce szkół w Polsce ze względu na różne osiągnięcia oraz warunki, w jakich prowadzimy edukację. Ale głównie ze względu na efekty pracy, ilość uczniów, którzy dostają się do akademii i innych szkół wyższych, ich sukcesy w konkursach i przeglądach. Każdego roku nasz uczeń jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od nowego roku szkolnego wchodzi reforma oświaty. Jak to przełoży się na Państwa system kształcenia?
– W związku reformą oświaty tylko 4-letnie Liceum Plastyczne będzie miało nabór w roku szkolnym 2017/2018 i roku 2018/2019. Nie będzie naboru do 6-letniej ogólnokształcącej. Ta szkoła przestaje istnieć, ponieważ w jej ramach było 3-letnie gimnazjum. Natomiast w roku szkolnym 2019/2020 powstaną pierwsze klasy w ramach 5-letniego Liceum Sztuk Plastycznych. Ta formuła kształcenia nam odpowiada, chociaż żałujemy, że musimy się pozbyć 6-letniej szkoły. Od września będą dwie klasy w 4-letnim liceum z czteroma specjalizacjami: ceramiką artystyczną, jubilerstwem, projektowaniem graficznym i muralem. Po konsultacjach z Ministerstwem Kultury, możemy też śmiało podawać komunikat, że w najbliższych latach w planach szkoły jest uruchomienie w ramach specjalności aranżacja przestrzeni nowej specjalizacji o roboczej nazwie: projektowanie przestrzeni wirtualnej 3D. Specjalizacja ta aktualnie jest poddawana analizie przez Departament Szkolnictwa Artystycznej i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. My natomiast w porozumieniu z naszymi kolegami akademickimi, a zwłaszcza z Andrzejem Pawłem Głowackim, naszym absolwentem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, opracowaliśmy podstawy programowe tej specjalizacji. Czekamy na decyzję ministerstwa, cierpliwie i z ufnością. Zapraszamy wszystkich do zainteresowania się naszą szkołą, spojrzenia na naszą stronę internetową, na Facebook. Będziemy także wychodzić z naszą ofertą do różnych szkól, uczestniczyć w targach edukacyjnych, w tym 26 kwietnia w Mykanowie. Od 11 do 13 maja zapraszamy do nas na Dni Otwarte szkoły. Zaproponowaliśmy także formułę dostania się do naszej szkoły poprzez udział w konkursie plastycznym. Szczegóły się na naszej stronie internetowej: www.plastyk.czest.pl

Szkoła współpracuje z wieloma zagranicznymi placówkami. Czy w tym obszarze macie Państwo coś nowego do zaoferowania?
– Podczas dyplomu mieliśmy przyjemność gościć nauczycieli z 5-letniego Technikum Artystycznego z Kaliningradu. Jest wysoce prawdopodobne, że zakres naszej współpracy międzynarodowej poszerzy się o tę szkołę. Prowadzi ona dwa kierunki kształcenia, które nas bardzo interesują. To jubilerstwo, nastawione na obróbkę – szlif i oprawę bursztynu oraz ikonopisanie, co szczególnie w Częstochowie może mieć znaczenie.

Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *