MILION POLSKICH SERC DO KONTROLI


Program Prewencji Choroby Wieńcowej

Komisja Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowała i realizuje, wspólnie z firmą Polpharma, Ogólnopolski Program Prewencji Choroby Wieńcowej POLSCREEN, którego celem jest ocena częstości występowania czynników ryzyka choroby wieńcowej w praktyce lekarzy lecznictwa podstawowego. Do wiosny przyszłego roku badaniom zostanie poddanych milion osób w całej Polsce. Oceniony będzie również wpływ edukacji lekarzy i pacjentów na skuteczność metod profilaktyki, prowadzonej zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
16 września poinformowano, że podczas trwającego od kwietnia Programu POLSCREEN, badaniom poddano już 250 tysięcy osób, w ponad 1000 ośrodków zdrowia w całej Polsce, które biorą udział w programie przez około 1 miesiąc. Badają tylko pacjentów u siebie zarejestrowanych, mających powyżej 35 lat i będących w grupie ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową. Pacjenci, wraz z lekarzem prowadzącym, oceniają u siebie występowanie czynników ryzyka choroby wieńcowej oraz korzystają z bezpłatnego badania poziomu cholesterolu. Szczególnie zagrożone chorobą wieńcową i zawałem serca są osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia poprzez: spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze zwierzęce, cholesterol i kalorie, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu i małą aktywność fizyczną, ludzie chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz choroby naczyniowe na tle miażdżycy. U ponad 40% dotychczas przebadanych, w ramach Programu POLSCREEN, pacjentów wykryto obecność czynników ryzyka choroby wieńcowej. Otrzymali oni materiały edukacyjne, a w wielu przypadkach zostali skierowani na dalsze specjalistyczne badania lub zostali objęci leczeniem. Dzięki Programowi POLSCREEN lekarze mają możliwość wdrożenia nowoczesnego postępowania w zwalczaniu czynników ryzyka tej choroby oraz oceny skuteczności metod prewencji choroby wieńcowej.
Ryzyko choroby niedokrwiennej serca można znacznie zmniejszyć poprzez:
– zmianę tradycyjnego sposobu żywienia na dietę śródziemnomorską – rezygnację z palenia tytoniu, umiar w spożyciu alkoholu i zwiększenie aktywności fizycznej
– zmniejszenie stężenia złego cholesterolu LDL w surowicy, które powinno być niższe niż 130 mg/dl (3,4 mmol/l)
– zmniejszenie stężenia trójglicerydów w surowicy poniżej 180 mg/dl (2 mmol/l)
– zwiększenie stężenia dobrego cholesterolu HDL w surowicy, które u mężczyzn powinno być większe niż 35 mg/dl (0,9mmol/l), a u kobiet wyższe niż 40 md/dl (1,0 mmol/l)
– leczenie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości i nadwagi.
Zagrożenie zawałem serca jest tym większe, im więcej czynników ryzyka występuje u danej osoby. Program Profilaktyki Choroby Niedokrwiennej Serca i Profilaktyki Cholesterolowej opracowany w formie 6-stronicowej ulotki, dostępny jest w każdej przychodni. Ponadto, każdy pacjent może poprosić swojego lekarza o oszacowanie ryzyka zawału serca, medycyna robi wiele, aby ludzie w średnim wieku nie umierali. Jednak zawsze będzie ona bezsilna, jeśli my nie uczynimy żadnego kroku w kierunku zdrowego stylu życia i zmniejszenia ryzyka choroby wieńcowej.
Powstałe w 1954 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne jest jednym z największych medycznych towarzystw naukowych w Polsce, które między innymi zajmuje się profilaktyką, zwalczaniem chorób serca i naczyń, propagowaniem postępów w kardiologii i kardiochirurgii wśród lekarzy oraz innych pracowników służby zdrowia, inicjowaniem badań naukowych w dziedzinie kardiologii, a także szrokim informowaniem społeczeństwa o sposobach zapobiegania chorobom układu krążenia. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. to największa i najnowocześniejsza firma farmaceutyczna w Polsce – ze 100% udziałem polskiego kapitału – która lekarzom w tym pomaga.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *