W cyklicznym spotkaniu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” 18 sierpnia 2014 roku gościem honorowym dyrektora częstochowskiego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztofa Witkowskiego był płk. o. Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze. Wiedza i erudycja dr. O Jana Golonki jest powszechnie znana, stąd chętnych wysłuchania jego opowieści, mimo trwania okresu wakacyjnego, znalazło się wielu. Na spotkanie przybył również poseł Szymon Giżyński.
Ojciec Kustosz, jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania, jedynym Paulinem posiadającym tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, który nadał mu śp. bp polowy Tadeusz Płoski w roku 2008.
Swą opowieść o jasnogórskich spotkaniach ze św. Janem Pawłem II rozpoczął Ojciec Jan Golonka refleksją dotyczącą związku i wpływu pontyfikatu Papieża Polaka na rozwój kultu Matki Bożej w Jej Jasnogórskiej Ikonie. „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” zacytował Ojciec Golonka słowa św. Jana Pawła II podkreślając, że były to słowa, które Papież realizował w swoim życiu, poprzez nieustanne dawanie siebie innym. – Dzięki kolejnym pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Matki Bożej Jasnogórskiej przed Cudownym Jej wizerunkiem gromadziły się miliony wiernych z całego świata. To on rozsławił Jej imię na wszystkie kontynenty, Święty Jan Paweł II – mówił.
Wymieniając wota Papieskie złożone na Jasnej Górze Matce Bożej mówił Ojciec Golonka o pasie ze śladami papieskiej krwi, który miał na sobie Jan Paweł II w dniu zamachu, o monstrancjach, różańcach papieskich, ornatach i wielu pamiątkach z kolejnych podróży Papieskich. Większość z nich można obejrzeć w Sali Rycerskiej, gdzie trwa wystawa „W hołdzie Świętemu Rodakowi – .Jasna Góra – Pielgrzymi – Paulini Pamiętają!!!” – wystawa wotów Jana Pawła II dla Jasnej Góry.
Gość odkrył także ciekawostki i tajemnice związane z klasztorem. Opowiedział historię róż papieskich. Mówił jak paulini chowając w stole w bibliotece jasnogórskiej Cudowny Obraz uchronili go przed grabieżą niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Odkrył również arkana znalezionych w podziemiach Bazyliki podczas jej remontu dwóch krypt pogrzebowych z XVI wieku. Na pytanie posła Szymona Giżyńskiego o misję edukacji patriotycznej Paulinów przytoczył wielkie postaci polskiego Kościoła: kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, którzy w zawierzeniu Matce Bożej narodu polskiego widzieli dobrą przyszłość kraju.
Podsumowując spotkanie Ojciec Kustosz wyznał, że jako kapłan i zakonnik czuje się spełniony. – Dostąpiłem wielkiego zaszczytu biorąc udział w renowacjach Cudownego Obrazu w Kaplicy oraz ołtarza w Bazylice. Przy okazji odkryłem sześć artystycznych dzieł, sygnowanych herbem augsburskim, co wcześniej nie zostało odnotowane w żadnych annałach – mówił o. Jan Golona.
W części artystycznej wieczoru wystąpił słynny już duet Kupiński Guitar Duo w składzie: Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. Wcześniej swój talent wokalny zaprezentowała młoda artystka Aleksandra Organa, wychowanka Ryszarda Strojca, prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Talent” w Częstochowie, która swe pierwsze koncerty odnotowała będąc uczennicą Szkoły Podstawowej nr 50..
AD, UG