Od 1 maja ruszy kolejna odsłona częstochowskiego artystycznego przedsięwzięcia. Złoży się na nie około 130 imprez organizowanych do końca sierpnia.
W miejski projekt zostało zaangażowanych wiele podmiotów komercyjnych, artystycznych i instytucjonalnych, dzięki czemu na każdy dzień przypada przynajmniej jedno wydarzenie.
Od początku maja codziennie na podwórkach kamienic, w kafejkach, klubach, na placach i chodnikach przy Alei Najświętszej Maryi Panny będą organizowane spotkania z pisarzami i podróżnikami, animacje dla dzieci, spektakle, akcje plastyczne i koncerty (w tym roku więcej jazzu i klasyki). Na organizację całości zaplanowano w budżecie 965 tys. zł.
– Jeszcze więcej, jeszcze lepiej, tylko w ten sposób możemy zaczarować przestrzeń tej najbardziej reprezentacyjnej z naszych ulic i przekonać do niej mieszkańców oraz turystów. Chcemy, by Aleje tętniły życiem, by stały się miejscem, gdzie spędza się czas z pożytkiem dla siebie – mówił podczas konferencji inaugurującej projekt Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Nowa edycja została ulepszona o opinie i postulaty częstochowian, którzy wyrazili chęć uczestnictwa również w wydarzeniach kultury wysokiej. Stąd do projektu zaproszono Teatr im. Adama Mickiewicza, Miejską Galerię Sztuki, Filharmonię Częstochowską, Wydział Artystyczny Akademii im. Jana Długosza.
W tym roku organizatorzy imprezy podzielili tematycznie, uzyskując porządek poszczególnych dni tygodnia. – Dzięki temu uczestnicy wydarzeń będą lepiej zorientowani, co i gdzie obejrzeć czy posłuchać. Poniedziałki oddaliśmy literaturze i podróżom, wtorki dzieciom, środy poświęciliśmy teatrom, czwartki – jazzowi, w piątki królować będzie muzyka „środka”, by w niedzielę zabrzmiała klasyka. Sobota to przeważnie imprezy plenerowe i czas na akcje plastyczne. W akcję włączamy w tym roku mocniej miejskie instytucje kultury – wyjaśnia Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM..
O związanych z udziałem częstochowskich artystów wydarzeniach mówili na spotkaniu promującym drugą edycję akcji „Aleje – tu się dzieje” dyrektorzy obu instytucji – Robert Dorosławski i Ireneusz Kozera. Targi Sztuki planowane przez Miejską Galerię Sztuki zapowiadał z kolei dyrektor Czesław Tarczyński.
Marian Panek, pracownik dydaktyczny AJD wraz ze swoimi studentami przybliżył „perfomatywne” projekty przygotowywane przez Wydział Artystyczny Akademii Jana Długosza.
O swoich autorskich przedsięwzięciach muzycznych mówili znani częstochowscy instrumentaliści Jarosław Woszczyna i Michał Walczak, a o imprezach, które będą rozwijać wyobraźnię dzieci – Katarzyna Szewczyk. Daniel Małoszyc zapowiedział wstępnie kolejną – piątą już edycję – lipcowego festiwalu Hip-Hop Elements. Na plenerową jubileuszową wystawę swoich zdjęć, połączoną ze specjalnym koncertem – już 21 maja – zaprosił fotoreporter „Gazety Wyborczej” Grzegorz Skowronek.
Warto dodać, że pierwszą większą plenerową imprezą w ramach cyklu „Aleje – tu się dzieje!” będzie Piknik Europejski na placu Biegańskiego organizowany 1 maja z okazji 10. Rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Kulturalnymi atrakcjami świątecznego czwartku będzie na pewno spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu Częstochowskiego Teatru Tańca i koncert częstochowskich filharmoników pod hasłem „Z muzyką po Europie”.
Na bieżąco o projekcie będzie informować strona projektu i profil na facebooku:
www.aleje.czestochowa.pl
www.facebook.com/alejetusiedzieje
CO W MAJU W RAMACH AKCJI „ALEJE – TU SIE DZIEJE!”
Tydzień zaczyna się kameralnie, więc poniedziałek to rozmowy o podróżach i literaturze. W Odwachu będziemy gościć Aleksandrę Dzik, zdobywczynię najwyższych szczytów byłego ZSRR, oraz takich mistrzów pióra jak Eustachy Rylski czy Wojciech Kuczok. Fanów fantastyki zainteresuje spotkanie z Jakubem Ćwiekiem.
Każdy wtorek to Dzień Dziecka pełen zabaw, warsztatów plastycznych i gier podwórkowych. W kreacji dziecięcego programu pomogły nam stowarzyszenia YAVA i kARTon.
W środy będzie można obejrzeć aktorów miejskiego Teatru, a także Teatru Improwizacji, Częstochowskiej Grupy Kowadło i Częstochowskiego Teatru Tańca.
O koncerty w ramach jazzowych czwartków zadbali członkowie Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego i znany muzyk Michał Walczak.
Za klimat muzycznych piątków będą odpowiedzialni nasi utalentowani artyści – Jarosław Woszczyna na zmianę z Michałem Roratem.
W soboty więcej sztuki, czyli prezentacje Bartosza Frączka i Artura Wawrzkiewicza, i oczywiście organizowane po raz drugi na placu Biegańskiego targi „Sztuka dla każdego” podzielone na strefy działania.
Co do niedziel z klasyką to w maju na scenie przy fontannie „Dziewczynki z gołębiami” usłyszymy Kwartet Instrumentów Dętych Drewnianych „a quattro” i duet Kupiński Guitar Duo. W ostatnią niedzielę miesiąca wystąpi Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego.
Spośród plenerowych wydarzeń trzeba też polecić koncert Muńka Staszczyka z zespołem Shamboo i plenerową wystawę zdjęć Grzegorza Skowronka, którą fotoreporter podsumowuje 20 lat pracy w Gazecie Wyborczej.
Jednak przed nami kilka miesięcy pełnych imprez. Liczymy na zainteresowanie, bo jakość i liczba wydarzeń zapowiada się imponująco. W Aleje warto się więc wybrać!
ug