Częstochowa dołączyła do strefy mieleckiej


Zgodnie z informacją potwierdzoną we wtorek rano przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Rząd RP przyjął rozporządzenie zmieniające granice strefy Euro-Park Mielec. Dzięki tej decyzji tereny inwestycyjne w Częstochowie – w rejonie ulicy Koksowej i Korfantego – są już w specjalnej strefie ekonomicznej!

– Cieszę się ogromnie, że starania miasta i konsekwentny lobbing z naszej strony przyniosły wreszcie spodziewany efekt. Teraz czekamy na decyzję w sprawie rozszerzenia katowickiej strefy w Częstochowie – komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Liczymy na duże zainteresowanie inwestorów zarówno pohutniczymi terenami, które weszły do strefy Euro-Park Mielec, jak i naszymi terenami inwestycyjnymi Kusięcka i Skorki, które obejmie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dziękuję wszystkim mieszkańcom i naszym parlamentarzystom za wsparcie w naszych staraniach o strefy. Ta decyzja to wielka szansa na nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.

Wniosek o objęcie terenów w Częstochowie granicami mieleckiej lub tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej został sformułowany przez prezydenta Częstochowy już w maju ubiegłego roku w piśmie, zawierającym postulat podjęcia przez Rząd RP działań zmierzających do wdrożenia dla subregionu częstochowskiego programu, który zniweluje społeczno-ekonomiczne skutki problemów ISD Huty Częstochowa (do niedawna największego pracodawcy w północnej części województwa śląskiego). Później postulat podjęcia działań w celu utworzenia w naszym mieście strefy mieleckiej, oprócz poszerzenia katowickiej, powtarzany był w korespondencji kierowanej m.in. do przedstawicieli Rządu, parlamentu, władz wojewódzkich i zarządców stref.

We wrześniu 2013 r. częstochowscy radni jednomyślnie wyrazili zgodę na objęcie Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC pohutniczych gruntów należących do Agencji Rozwoju Przemysłu w rejonie ulic Korfantego, Koksowej i Wielkopiecowej. Podjęli też decyzję o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w dzielnicy Zawodzie-Dąbie, który miałby wejść do strefy.

Uchwała radnych dotyczyła 23 działek o łącznej powierzchni blisko 39 ha, ostatecznie do strefy wejdą grunty o powierzchni około 34,4 ha. Tereny są własnością Skarbu Państwa – we władaniu Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest też jednostka zarządzającą mielecką strefą.

Przypomnijmy, że rozszerzenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie dotyczy terenów „Kusięcka” i „Skorki” (w sumie ponad 36 ha),

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *