21 marca 2014 w godzinach od 10 do 12 na Starym Rynku w Częstochowie Fundacja Oczami Brata organizuje Happening pn. „Stereotypy na stos”, w ramach projektu DOWN-LOVE, który odbędzie się z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa – na terenie Starego Rynku w Częstochowie. Impreza połączona będzie z uroczystością Pierwszego Dnia Wiosny.
– Podczas Happeningu planujemy wspólnie stworzyć Marzannę a także wypracować stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Podczas akcji planujemy poruszyć problem wykluczenia społecznego. Nie zabraknie również gier i zabaw integracyjnych. W akcji wezmą udział uczniowie szkół gimnazjalnych, specjalnych i średnich. Około południa marzanna zostanie specjalnym pochodem przeniesiona z placu Starego Rynku nad Wartę, w której symbolicznie ją utopimy. Pochód będzie poruszał się chodnikiem wzdłuż ulicy Mirowskiej, następnie przejdzie przez pasy na skrzyżowaniu ulicy Mirowskiej z ulicą Nadrzeczną i będzie kontynuował podróż chodnikiem a później bulwarem wzdłuż Warty. Pochód zatrzyma się na mostku na wysokości Aresztu Śledczego. Tam akcja zostanie zakończona – mówi prezes fundacji Paweł Bilski.
Jak akcję przeprowadzić w innym zakątku Polski?
Stereotypy na stos! Akcja jest prosta, praktycznie bezkosztowa, a co najważniejsze – wykonalna i bardzo wymowna. Zaczyna się lekcją w szkole na temat istoty niepełnosprawności: czym jest a z czym jest utożsamiana. Uczniowie spisują swoje spostrzeżenia na karteczkach. Osobno stereotypy, osobno – prawdziwe cechy. Stereotypy przyklejają do łatwopalnej i ekologicznej marzanny, a kartki z prawdą umieszczają w balonie lub przyklejają je na dużą kartkę papierku – tworząc kontrakt, który każdy indywidualnie podpisze. Marzannę stereotypów palimy/topimy a prawdę spisaną na kontrakcie zawieszamy w np. w klasie, gdzie odbywał się warsztat. Akcję z marzanną robimy oczywiście w pierwszy dzień wiosny (21 marca), który jest jednocześnie uznanym przez ONZ Światowym Dniem Zespołu Downa. Akcję można i warto prowadzić w każdym zakątku Polski.
r