Kampania „Ciśnienie na życie” przebada pielgrzymów


14 i 15 sierpnia podczas uroczystości zwieńczających wędrówkę na Jasną Górę, pielgrzymów będą wspierać przedstawiciele ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. Każdy chętny będzie mógł poddać się bezpłatnemu badaniu ciśnienia tętniczego krwi a także zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki układu sercowo-naczyniowego. Pomiaru będzie można dokonać w namiotach kampanii na Pl. Biegańskiego oraz na Rynku Wieluńskim.

Po serii akcji bezpłatnych pomiarów ciśnienia prowadzonych na terenie całego kraju, organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” wciąż podejmują nowe działania. Nie zabraknie ich też podczas odbywających się co roku Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę. Na pielgrzymów u samego szczytu drogi będzie czekać wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które po przeprowadzeniu pomiaru ciśnienia zinterpretują wynik i udzielą fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia.

Pomiary będą odbywać się w namiotach kampanii „Ciśnienie na życie” 14 i 15 sierpnia. Każdy chętny będzie mógł skorzystać z możliwości bezpłatnego zmierzenia ciśnienia tętniczego. Nasze stoiska będą umiejscowione na Placu Biegańskiego i na Rynku Wieluńskim.

Warunki pogodowe, które towarzyszą pielgrzymom w czasie ich wędrówki, często wpływają niekorzystnie na wysokość ciśnienia tętniczego. Upał pogłębia dolegliwości związane z chorobami układu krążenia u tych, którzy od dawna się z nimi zmagają, a u osób, które dotychczas nie miały podobnych problemów, może również niebezpiecznie obciążać układ sercowo-naczyniowy. Wysoka temperatura sprawia, że nasz organizm szybko traci wodę – pamiętając o tym, organizatorzy akcji przygotowali dla pielgrzymujących 15 000 bezpłatnych butelek wody, aby mogli oni uzupełnić poziom płynów w organizmie.

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 – 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem. Pielgrzymi będą mogli sprawdzić, czy problem nadciśnienia tętniczego dotyczy także ich. „Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Akcja ma na celu przekonanie Polaków do potrzeby dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Warto pamiętać, że każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” to złotówka przekazana przez sponsora na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu.

Więcej informacji na stronie www.cisnienienazycie.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *