Rozmawiamy z Gabrielem Kubisem – laureatem III nagrody „XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego. Pamięci Haliny Poświatowskiej”


30 października doszło do oficjalnego podsumowania corocznego – XVI edycji – „Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego. Pamięci Haliny Poświatowskiej”. Uroczystość odbyła się w „Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej” przy ul. Jasnogórskiej 23.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. W drugiej z wymienionych jednym z laureatów był uczeń VII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie – Gabriel Kubis. Za wiersz pt. „Chcę być” zajął III miejsce. W rozmowie z „Gazetą Częstochowska” Gabriel podzielił się swoimi spostrzeżeniami odnośnie całego przedsięwzięcia oraz pracy, jaką wykonał.

Witam Cię Gabrielu. Gratuluję Ci serdecznie zdobycia III nagrody w „XVI Wojewódzkim Konkursie Poetyckim. Pamięci Haliny Poświatowskiej”. To musi być dla Ciebie duże wyróżnienie?

Dzień dobry! Oczywiście. Ja sam osobiście nie spodziewałem się, że otrzymam takie wyróżnienie. Jestem tym faktem niezmiernie zaszczycony.

Długo przygotowywałeś się do udziału w tym konkursie?

Tak naprawdę informację o tym konkursie otrzymałem od Pani profesor z mojej szkoły w poniedziałek (przed 23 października, gdy miało miejsce posiedzenie komisji konkursowej – przyp. red). Wiersz napisałem już kolejnego dnia i – po dostaniu weny twórczej – zajęło mi to półtorej godziny. Osobiście bardzo lubię pisać tego typu wiersze. Niewątpliwie – co chciałem mocno podkreślić – ten utwór ma w sobie elementy, którymi posługiwała się Halina Poświatowska. Mowa o filozofii oraz ekspresywności, którą sama ta poetka tworzyła. Tymi aspektami kierowałem się tworząc wiersz na konkurs.

To był pierwszy tego typu konkurs, w którym brałeś udział?

Tak. W tego typu konkursie uczestniczyłem po raz pierwszy.

A wcześniej, w innych konkursach literackich uczestniczyłeś?

– Brałem już udział w jednym z konkursów, ale nie otrzymałem wtedy żadnego wyróżnienia. W tym roku udało mi się zdobyć III nagrodę, z której jestem bardzo dumny i – jak już wcześniej wspomniałem – zaszczycony.

Każdy młody twórca literacki, poetycki ma swoje wzorce. Podejrzewam, że Ty również takowych posiadasz?

Tak, oczywiście. Jeśli chodzi o twórców literackich z czasów współczesnych – inspiracją i wzorem – jest dla mnie noblistka Olga Tokarczuk. Do tego grona zaliczam również Halinę Poświatowską i Juliana Przybosia, czyli pisarzy tzw. „XX-wiecznych”. Bardzo oni podkreślali w swoich utworach filozofię, sacrum i profanum. To są moje „klimaty” – wyrażenie ekspresji oraz uczuć.

Jak zaznaczyłeś, tworząc swoje teksty, utwory kierujesz się filozofią. Czy czymś jeszcze poza tym?

Kieruję się przede wszystkim filozofią. Ponadto, pisząc wiersze, inspiruję się wzorcem emocjonalnym.

Czy na koniec naszej rozmowy chciałbyś może komuś szczególnie podziękować lub pozdrowić?

Chciałbym pozdrowić członków mojej rodziny z Wielunia – cieszę się niezmiernie, że Was mam! I bardzo serdecznie dziękuję Pani dr Iwonie Skrzypczyk-Gałkowskiej za opiekę podczas konkursu.

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Dziękuję bardzo.

Rozmawiał: Norbert Giżyński

Foto.: Norbert Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *