Praca z substancjami spożywczymi wymaga spełnienia przez każdy zakład szeregu norm i wymagań, jakie narzuca między innymi Unia Europejska i FDA. Istotną rolę odgrywają tu przede wszystkim węże spożywcze – szczególna grupa węży stosowanych w przemyśle.
Rola węży przemysłowych w branży spożywczej. Co warto wiedzieć?
To właśnie one usprawniają procesy takie jak transport czy przesył produktów spożywczych o różnej konsystencji. Ich bezpieczeństwo w kontakcie z artykułami spożywczymi potwierdza szereg testów, dowodzących ich obojętności na przesyłane medium. Dobrej jakości węże spożywcze nie powinny negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, a także nie pogarszać smaku ani jakości przesyłanych produktów. Jednocześnie muszą być one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne. To właśnie wybór odpowiednich węży determinuje ich przydatność. Węże spożywcze najczęściej są wykonane z gumy. Już teraz poznaj lepiej ich właściwości.
Charakterystyka gumowych węży spożywczych
Węże spożywcze wykonane z gumy cieszą się szczególnym powodzeniem w wielu branżach związanych z szeroko pojętą produkcją czy transportem żywności. Produkowane z materiałów zatwierdzonych do kontaktu z żywnością, nie zawierają w sobie szkodliwych składników czy substancji, które mogłyby zanieczyścić lub zaszkodzić danym produktom – są więc bezpieczne dla konsumentów. Ich szczególna budowa i elastyczność znacznie ułatwia przesył zarówno płynów, jak i substancji, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku tych bardziej skomplikowanych procesów produkcyjnych. Ich istotną cechą jest także odporność na warunki środowiskowe; niewrażliwe na wilgoć, wykazują również wytrzymałość wobec niektórych środków chemicznych. Zdatne do działania nawet w najbardziej ekstremalnych temperaturach, uchodzą za wyjątkowe wszechstronne w zastosowaniach. Bezwonne, bezzapachowe, a przy tym w pełni gładkie, zapewniają znacznie większą swobodę w transporcie materiałów, ograniczając ryzyko osiadania się substancji spożywczych na wewnętrznych ściankach. Ponadto, grupa spożywczych węży przemysłowych jest także odporna na działanie środków stosowanych w celu czyszczenia oraz dezynfekcji, która stanowi klucz do utrzymania funkcjonalności przedmiotu.
Regularne czyszczenie i konserwacja węży gumowych. Zwróć uwagę na…
Węże gumowe powinny być regularnie sprawdzane i testowane pod kątem wystąpienia potencjalnych uszkodzeń. Higiena węży spożywczych powinna natomiast opierać się o szczegółowe czyszczenie i dezynfekcję, która przebiega wieloetapowo. Składa się na nią między innymi wstępne płukanie, mycie środkiem o zasadowym odczynie, płukanie wodą, mycie środkiem o odczynie kwasowym, a następnie ponowne przepłukanie węża wodą. Szereg informacji dotyczących węży spożywczych znaleźć można między innymi na stronie firmy MiDaTech, która zaopatruje przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych w różnego rodzaju węże przemysłowe, przewody czy kompensatory. Ważne, aby wybierać węże spożywcze od renomowanych producentów, których twory cieszą się wysoką jakością. Dzięki takiej decyzji zyskasz pewność, że wąż spełni wymagania pod każdym aspektem.
Materiał Partnera
3 komentarzy
Ciekawy artykuł.
Lubię tutaj zaglądać, można się dowiedzieć dużo fajnych i przydatnych informacji
Bardzo to jest ciekawe