W tym tygodniu na Jasnej Górze (30 lipca– 4 sierpnia)


W tym tygodniu na Jasnej Górze (30 lipca– 4 sierpnia)

 

W tym tygodniu na Jasną Górę dotrą piesze pielgrzymki: Góralska, Bydgoska, (31VII)  Rybnicka i Arch. Katowickiej (2-3VIII). Przyjadą też rowerowe m.in. z Łańcuta ( 2 VIII). Zanoszona będzie modlitwa za Ojczyznę i jej obrońców w dniu pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Od Królowej Podhala do Królowej Polski

Po dziewięciu dniach drogi, w środę 31 lipca dotrze na Jasną Górę 43. Góralska Piesza Pielgrzymka. Wejście zaplanowano na godz. 13.00., a Msza św. pielgrzymkowa sprawowana będzie o godz.14.30 w Kaplicy Matki Bożej. Hasłem pielgrzymki są słowa „Ja jestem”. Pielgrzymkę Góralską od początku jej istnienia prowadzą paulini z Bachledówki k. Zakopanego. Pierwsza odbyła się w roku 1982, jeszcze podczas trwania w Polsce stanu wojennego. Wtedy uczestniczyło w niej zaledwie 60 osób, a trasę pątnicy pokonali w 5 dni. Następnie do Bachledówki dołączały grupy: z Nowego Targu, Rabki i Orawy.

 

Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Bydgoska
W środę, o godz. 10.30 po jedenastu dniach wędrówki zaplanowała swoje wejście 20. Piesza Pielgrzymka Diec. Bydgoskiej. W tym roku idą pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pielgrzymkę tworzy osiem grup – trzy bydgoskie oraz po jednej z Łochowa, Górki Klasztornej, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego i Szubina. Wędruje w niej ok. 500 osób.

 

  1. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na Jasnej Górze zanoszona będzie modlitwa za Ojczyznę i jej obrońców w miesiącu pamięci o Powstaniu Warszawskim. Pamięć o sierpniu 1944 r. wpisana jest też w jasnogórskie wota. Tu znajduje się m.in. złota róża – dar powstańca, wykonana wiele lat po wyzwoleńczym zrywie. Do muzeum trafiła jako wotum dziękczynne za ocalenie powstańca i jego kolegów. Na wprost wejścia do skarbca można zobaczyć wiszące godło. To wotum mieszkańców Warszawy powstałe z ich osobistych ocalałych pamiątek. Umieszczone w koronie orła kamienie, pochodzą ze zniszczonej monstrancji z bombardowanego kościoła sióstr sakramentek. Na rewersie napis: Starówka – serce Warszawy. Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski, Matce Narodu Polskiego 15 sierpnia 1946 r. Zarówno Jasna Góra, ale i cała Częstochowa przyjęły wielu uchodźców z Warszawy. Profesorowie uniwersytetów i politechniki nawet mieszkali na Jasnej Górze, służąc swoją wiedzą i umiejętnościami np. pracowali w archiwum i w bibliotece.

 

  1. Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta

Cykliści z Łańcuta wyruszyli 28 lipca, wjazd na Jasną Górę zaplanowali 2 sierpnia.  Msza św. w Kaplicy Matki Bożej będzie miała miejsce o godz. 17.00. Ta modlitewno-sportowa inicjatywa każdego roku gromadzi licznie miłośników dalekich wyjazdów rowerowych z okolic Łańcuta. Z roku na rok coraz więcej osób z sąsiednich powiatów, np. Przeworska, Leżajska, Rzeszowa i Jarosławia. Pielgrzymka zrodziła się jako wyraz wdzięczności lokalnej społeczności za powstanie samorządu łańcuckiego. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku, objął Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, który wraz z grupą około 150 kolarzy bierze udział w pielgrzymce. W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego Świętym Michałem Archaniołem pokonają trasę około 360 km.

 

2 sierpnia dotrze również 29. Rowerowa pielgrzymka ze Skalmierzyc.

 

  1. Piesza Pielgrzymka Rybnicka i 21. Piesza Pielgrzymka Arch. Katowickiej

 

W sobotę, 3 sierpnia na wspólnej Eucharystii o godz.15.00 na Szczycie spotkają się pątnicy z pielgrzymki  katowickiej i rybnickiej. Eucharystii ma przewodniczyć bp pomocniczy katowicki, Marek Szkudło.

Pielgrzymi z archidiecezji katowickiej wejście zaplanowali w piątek, 2 sierpnia  ok. godz. 18.00, pątnicy z pielgrzymki rybnickiej dotrą 3 sierpnia ok. godz.14.30.

  1. Piesza Pielgrzymka Rybnicka wędruje pod hasłem „Wracamy do Mamy”. Tradycja tej pielgrzymki sięga 1946 r. Wówczas w wędrówkę z Rybnika na Jasną Górę wraz z trzema kolegami udali się Stanisław Pol i Emil Lesik, by wypełnić śluby, które złożyli w trakcie II wojny światowej, że jak przeżyją, pójdą pieszo do Częstochowy. Pielgrzymkę podjęły następne pokolenia.

 

Zespół Biura Prasowego Jasnej Góry

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *