Sprawozdawczość podatkowa – na czym polega i dlaczego jest tak ważna?


Sprawozdawczość podatkowa (ang. tax compliance) stanowi jedną z usług, która obecnie proponowana jest przede wszystkim dużym firmom. Związana z wypełnianiem obowiązków podatkowych, pozwala na całkowite wyeliminowanie ryzyka dotyczącego zapłaty zaległych podatków czy odpowiedzialności karnej skarbowej – w dużym skrócie, dotyczy ona przestrzegania prawa podatkowego.

 

W świecie, gdy obowiązujące prawo zdaje się ulegać dynamicznym zmianom, coraz więcej przedsiębiorców poszukuje zewnętrznego wsparcia w kwestii rozliczeń podatkowych i sprawozdawczości. Brak odpowiedniej reakcji firmy skutkować może zarówno obciążeniami finansowymi, jak i pociągnięciem do odpowiedzialności karnej kadry zarządzającej. To zaś niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pozycji firmy na rynku pełnym konkurencji. Usługa tax compliance stanowi więc swoiste koło ratunkowe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach zawiłości prawnych. Dowiedz się o niej więcej.

 

Najważniejsze informacje dotyczące sprawozdawczości podatkowej. Sprawdź to!

 

Sprawozdawczość podatkowa to jedna z form doradztwa podatkowego w kwestii sprawozdawczości oraz rozliczeń podatkowych. Obejmuje ona między innymi sporządzanie sprawozdań, raportów oraz deklaracji i informacji, które zobowiązana jest przedstawiać firma, a także wdrażanie standardów, procedur oraz określonych procesów, których celem jest zagwarantowanie należytej staranności oraz zapewnienia firmie bezpieczeństwa podatkowego. Zakres usługi tax compliance dotyczy wszystkich obciążeń, które są bezpośrednio związane z prowadzeniem przez podmiot działalności gospodarczej. Mowa tutaj między innymi o podatkach, a także innych opłatach i zobowiązaniach publicznoprawnych. Firmy nagminnie decydują się na korzystanie z tej usługi, w związku z jej wieloma zaletami. Wśród najważniejszych możemy wymienić:

  • bezpieczeństwo podatkowe – sprawozdawczość podatkowa chroni przedsiębiorstwo przed karami finansowymi i niefinansowymi, minimalizując ryzyko błędów oraz przeoczeń;
  • wysoka prewencja – dzięki bieżącemu monitorowaniu oraz kontroli procesów jakie zachodzą w przedsiębiorstwie, możliwe jest szybkie zareagowanie na potencjalne błędy, a co za tym idzie przestrzeżenie przed ich popełnieniem;
  • zgodność z aktualnym stanem prawnym – firmy zajmujące się sprawozdawczością podatkową muszą być na bieżąco z wszystkimi nowinkami oraz zmianami statusów prawnych; stały nadzór nad funkcjonującym systemem oraz zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego pozwala na szybszą reakcję i przystosowanie przedsiębiorstwa do nawet najbardziej dynamicznych zmian, co również chroni przed błędami i ich konsekwencjami.

Prawo podatkowe należy do jednej z najszybciej zmieniających się gałęzi prawa. Nowelizacje przepisów spowodowane zmianami w rzeczywistości oraz otoczeniu gospodarczym dla wielu osób mogą wydawać się trudne do przyswojenia; z tego względu przedsiębiorcy mają dziś możliwość korzystania z usług księgowo-podatkowych, oferowanych przez firmy takie jak KR Group. Ponadto, na stronie internetowej  www.krgroup.pl na zainteresowanych czeka szereg informacji dotyczących usługi tax compliance, a także potencjalnych korzyści, które mogą spotkać przedsiębiorstwo decydujące się na współpracę ze specjalistami.

 

Na czym powinna opierać się rzetelna usługa sprawozdawczości podatkowej?

 

Aby sprawozdawczość podatkowa była skuteczna, powinna zostać prawidłowo przeprowadzona. Wszelkie działania w jej zakresie powinny być poprzedzone przez analizy procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, możliwości systemu finansowo-księgowego, a także audyty i kontrole wewnętrzne dotyczące między innymi zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z aktualnych przepisów prawa podatkowego. Kluczowe jest również ustalenie konkretnych, indywidualnych celów, które różnią się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz dokonywanych transakcji. By usługa sprawozdawczości podatkowej przynosiła korzyści, należy dostosować ją do danego przedsiębiorstwa – skuteczność zależy bowiem od stopnia indywidualnego dopasowania do podmiotu. Nie warto rezygnować z systemu tax compliance; jego brak może w efekcie poskutkować koniecznością zapłaty zaległych podatków, a nawet poniesieniem odpowiedzialności karnej skarbowej.

 

Materiał zewnętrzny

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *