„Dzień dawcy szpiku dla Łukasza i Innych”


Dzień dawcy szpiku w Częstochowie dedykowany jest Łukaszowi i Innym chorym na białaczkę.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 20 stycznia 2013
Godziny: 11:00 – 17.00
Miejsce: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny
Adres: ul. Bialska 104/118, (Pawilon D, II piętro), Częstochowa

Historia Łukasza

Jesteśmy rodzicami Łukasz, Na początku października 2012 r. zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie przechodzi chemioterapię, ale dla uratowania jego życia potrzebne jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Z całego serca prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie naszemu synowi, bądź innemu choremu na białaczkę, o zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Od WASZEGO udziału zależeć może życie naszego syna.

Krysty i Janusz Michalscy, rodzice Łukasza

Jako jedyna organizacja rejestrująca potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu ze śliny.
Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego DKMS, tak jak z krwi, oznacza cechy zgodności tkankowej.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 20 stycznia 2013
Godziny: 11:00 – 17.00
Miejsce: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny
Adres: ul. Bialska 104/118, (Pawilon D, II piętro), Częstochowa

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy. I Ty możesz uratować komuś życie, rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *