17 września 1939 roku, w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow, wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę, przekraczając jej wschodnią granicę na całej długości.
Armia Czerwona posuwała się na zachód, mordując jeńców i cywili. Za nią szły specjalne oddziały NKWD. Szły nie tylko po to, by sowieccy żołnierze nie mieli już odwrotu ale też by rozprawić się na dobre z polskimi elitami. Rozpoczęły się deportacje na Sybir. Zaatakowana 1 września przez Niemców, a teraz wykańczana przez ZSRR Polska miała ponownie zniknąć z map Europy.
W poniedziałek, 79 lat po tych wydarzeniach w Częstochowie, na Placu Katyńskim podniesiono biało-czerwoną flagę na maszt.
Rocznicowe obchody zainaugurował przejmujący spektakl Teatru Wojtka Kołsuta „Ostatnia Podróż”. To performance nawiązujący do sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku, którego bohaterami są polscy żołnierze, wyruszający w ostatnią drogę do miejsca straceń. Czarna i Czerwona Śmierć, Oprawcy są symbolem dramatu, którego kulminacją był mord w Katyniu.
Po spektaklu, wystąpieniach i modlitwie ekumenicznej, którą poprowadził o. Jan Zinówko delegacje złożyły kwiaty pod symboliczną tablicą poświęconą częstochowianom, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje, Bykowni i Charkowie.
W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe, uczniowie częstochowskich szkół, mieszkańcy.
W niedzielę, 23 września, w ramach obchodów Dnia Sybiraka odbędzie się msza święta w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego. Następnie poczty sztandarowe wraz z uczestniczkami i uczestnikami uroczystości przejdą przed tablicę pamiątkową, gdzie zostaną złożone kwiaty.
17 września Sejm RP ustanowił – na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków – Dniem Sybiraka. Tego dnia odbywają się uroczystości centralne i wojewódzkie z udziałem Oddziałów.
r