W Gmachu Sejmu Śląskiego 3 marca odbyła się konferencja „Edukacja przez szacunek do przyrody, tradycji i historii”. W obradach udział wzięli Jakub Chełstowski, marszałek województwa oraz Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, która, witając zaproszonych gości i prelegentów, podkreśliła, że Zarząd dokłada wszelkich starań, by zachować pamięć o tradycji i historii regionu. W spotkaniu uczestniczyła dyr. Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska.
Podczas konferencji zaprezentowano m.in. problematykę edukacji przez szacunek do historii na przykładzie działań IPN, aspekt edukacji regionalnej w kontekście wartości, ofertę edukacyjną Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego, ofertę programową Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Spotkanie uświetnił występ muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Organizatorem konferencji byli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Stowarzyszenie Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego.
O inicjatywie mówi dyr. Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska.
Kultywowanie pamięci historycznej jest naszym obowiązkiem. To ważne, aby z tym przekazem docierać do młodych ludzi…
– Jak najbardziej, dlatego realizujemy tak wiele istotnych działań. Ale zacznę przede wszystkim od tego, że mamy co pamiętać. Nasz naród ma bardzo bogatą historię, w dużej mierze nie do końca odkrytą. Pani doktor z Instytutu Pamięci Narodowej przypomniała tragizm wywózek górników na Syberię, po 1945 roku. Ta historia do dzisiaj kryje wiele tajemnic, nawet dla rodzin dotkniętych tymi represjami. Podkreślała także, że w wychowaniu i edukacji ważne są wzorce osobowe tych ludzi, którzy w tak trudnych chwilach poświęcali się dla siebie wzajemnie. Prelegenci dużo mówił o kształtowaniu tożsamości narodowej, że wiedzy nie można opierać jedynie na edukacji regionalnej, że musi ona wynikać z perspektywy całej ojczyzny, poczucia wzajemnej solidarności i szacunku. To pozwoli na budowanie korzeni, na których rosną silne drzewa.
Podstawą dobrej edukacji jest uczenie młodych więzi z ojczyzną. Patriotyzmu.
– Efekty takiej edukacji następują, kiedy my, dorośli, potrafimy współpracować z młodzieżą, kiedy ją rozumiemy i potrafimy do niej dotrzeć. A młodzież jest bardzo chłonna i chętna. Musi być jedynie korelacja wychowania i edukacji, trzeba wiedzieć jakie braki uzupełnić, w czym może najpełniej pomóc szkoła.
A jak w regionie częstochowskim przebiega historyczna edukacja regionalna?
– Wydarzeń pozwalających na powrót do korzeni, do tradycji i historii jest sporo i próbujemy się w to wpisać. Pochwalę się, co zamierzamy robić. Ponieważ jest 100. rocznica wojny polsko-bolszewickiej chcemy pozyskać jak najwięcej materiałów o świadkach tamtych wydarzeń. Spróbujemy przygotować kalendarz o tych wydarzeniach – swym patronatem ma pomóc poseł Lidia Burzyńska. Wspólnie z IPN chcemy zorganizować konferencje dla wszystkich szkół częstochowskich i regionu częstochowskiego, aby nie było dziecka nieprzygotowanego do obchodów Bitwy Warszawskiej. W czerwcu na pl. Biegańskiego w Częstochowie zamierzamy zrealizować koncert chórów szkolnych, które funkcjonują na terenie naszej Delegatury. Chcemy tym sposobem nieco wzniecić ogień, aby chóry szkolne odżyły, aby ich przybyło, bo niestety jest ich coraz mniej. Podczas koncertu zaprezentujemy pieśni śpiewane w okresie wojny polsko-bolszewickiej. A po drodze mamy setne urodziny św. Jana Pawła II i dlatego 18 maja będziemy proponować śpiewanie „Barki” w szkołach. Mamy jeszcze wielkie marzenie, żeby na Jasnej Górze uczcić wraz z młodzieżą 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. To miało być 10 kwietnia, ale ze względu na zaistniałą sytuację stanu epidemicznego, najprawdopodobniej data zostanie przesunięta.
Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA
Podczas konferencji zaprezentowano ofertę „Zagród edukacyjnych”, które pełnią ważną rolę, ponieważ pokazują dzieciom życie w gospodarstwach