100 lat Związku Polskich Artystów Plastyków


21 października br. w Częstochowie uroczyście obchodziliśmy 100-lecie Związku Polskich Artystów Plastyków. Z tej okazji otwarto dwie wystawy: memorialną w pawilonie Wystawienniczym Muzeum Częstochowskim w Parku im. St. Staszica oraz jubileuszową w Miejskiej Galerii Sztuki, na której swoje prace przedstawiło 75 częstochowskich artystów, członków ZPAP-u.

W sali kinowej OKF miała miejsce uroczysta akademia, podczas której uhonorowano zasłużonych twórców. Życzenia artystom w imieniu prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka złożył jego zastępca Mirosław Soborak. – Podziwiam tych, którzy mają odwagę artystycznie opisać, co im w duszy gra – mówił wiceprezydent. Ze słowem zwrócił się do twórców obecny na uroczystości poseł ziemi częstochowskiej Szymon Giżyński. Poseł
Giżyński podkreślił ważność częstochowskiego środowiska artystycznego. – O państwa wyjątkowości świadczy to, że macie państwo Akademię z Instytutem Plastyki na europejskim poziomie. Życzę, by jak najszybciej uczelnia uzyskała status uniwersytetu – mówił poseł Giżyński. Życzenia złożyli również prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza Ewa Powroźnik oraz naczelnik Wydziału Kultury Promocji i Sportu Ireneusz Kozera.
Najbardziej zasłużonych artystów specjalną nagrodą uhonorował prezydent Częstochowy. Otrzymali ją: Karolina Ściegienny, Alicja Nadolska, Henryk Kmieć, Stanisław Panek i Ryszard Osadczy. Nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali: Anna Tarczyńska, Mariusz Chrząstek, Alina Ściegienny, Alicja Nadolska, Henryk Kmieć, Ryszard Osadczy.
Funkcję prezes ZPAP w Częstochowie od 15 lat piastuje Czesław Tarczyński, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. Obchody stały się sceną jego pożegnania. Za lata pracy na rzecz środowiska i walki o utrzymanie Związku w Częstochowie, który w naszym mieście istnieje nieprzerwanie już 66 lat (pierwszym prezesem był znany rysownik Eryk Lipiński) dyr. Tarczyńskiemu podziękowali wiceprezesi ZPAP dr hab. Krystyna Szwajkowska i prof. Jerzy Filip Sztuka. Z kolei dyr. Tarczyński złożył wyrazy podziękowania swojej wieloletniej współpracownicy w ZPAP – Irenie Man.
Przy tej szczególnej okazji warto podkreślić jak wielkiego formatu artystycznego jest wystawa jubileuszowa, która unaocznia rangę i klasę artystyczną częstochowskich twórców. Aranżował ją, tworząc swoiste dzieło sztuki, Tomasz Man.
– Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie jest środowiskiem, który powoduje wzlot świadomości wszystkich częstochowian. To nie przypadek, że tuż po wojnie właśnie w Częstochowie zainicjowano odbudowę ZPAP. To było szczęście dla całego miasta – mówi profesor Ryszard Osadczy, wykładowca Akademii im. Jana Długosza. Z ZPAP związany jest od wielu lat. W latach 1964-81 był członkiem zarządu okręgu w Katowicach, później członkiem prezydium, skarbnikiem Zarządu Głównego. Zorganizował wiele wystaw w świecie promujących artystów zrzeszonych w ZPAP. W muzeach w Wiedniu i Budapeszcie, w Ermitażu w Sankt Petersburgu przestawił reprezentacyjną wystawę współczesnej grafiki polskiej. Od 33 lat kształci studentów w Częstochowie, najpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej, teraz w AJD. Nadał napęd kierunkowi grafiki. Jako pierwszy wprowadził dyplom artystyczny, w tym roku wydział będzie obchodził 30-lecie tego wydarzenia. Ostatnie 19 lat Ryszard osadczy poświęcił również kształceniu studentów w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *