SRAŻNICY W TROSCE O ZDROWE POWIETRZE


Strażnicy miejscy w 2018 roku przeprowadzili prawie 2000 kontroli domowych pieców. Ujawniono prawie 400 przypadków spalania śmieci.

Częstochowscy strażnicy miejscy w 2018 roku przeprowadzili prawie 2000 kontroli domowych kotłowni. W ok. 358 przypadkach strażnicy miejscy ujawnili spalanie śmieci w domowych piecach co przyczyniało się do zanieczyszczenia powietrza i powstania tzw. smogu.
Częstochowska Straż Miejska od lat prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości powietrza i eliminowania tzw. smogu. W 2018 roku częstochowscy strażnicy miejscy na terenie miasta przeprowadzili ok. 1945 kontroli posesji. Podczas działań priorytetem strażników miejskich było zwracanie uwagi na ewentualne przypadki spalania odpadów komunalnych w domowych piecach.
Podczas przeprowadzonych kontroli strażnicy miejscy ujawnili ok. 358 przypadków spalania śmieci. 189 osób zostało ukaranych mandatami. Wobec 167 osób, szczególnie samotnych lub w trudnej sytuacji materialnej strażnicy miejscy zastosowali pouczenia. Wobec 2 sprawców spalania śmieci wszczęto postępowania zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Częstochowie.
W 2018 roku dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej otrzymali 3180 zgłoszeń w zakresie ochrony środowiska i gospodarką odpadami. Część zgłoszeń pochodziła jednak od mieszkańców sąsiednich gmin. Częstochowska Straż Miejska może kontrolować tylko posesje na terenie Częstochowy. W sąsiednich gminach zgłoszenia dotyczące spalania śmieci w domowych piecach należy zgłaszać do właściwych urzędów czy służb działających na terenie tych gmin.
Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odbierają codziennie średnio od kilku do kilkunastu zgłoszeń z informacjami o podejrzeniu spalania śmieci w domowych piecach.
————————————————
Przypomnijmy, że w 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Mimo licznych akcji edukacyjnych i profilaktycznych osoby nadal spalają w swoich piecach śmieci i przyczyniają się do powstania smogu.
Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Częstochowska Straż Miejska publikuje najważniejsze informacje, którymi warto podzielić się z sąsiadami, bliskimi, znajomymi…
Smog (ang.) = smoke (dym) + fog (mgła). Smog to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń z kominów gospodarstw domowych. Na temat smogu częstochowska Straż Miejska informuje na spotkaniach z seniorami, radami dzielnic, a także ta tematyka jest wprowadzana podczas szkolnych prelekcji.
Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie śląskim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).
Jak sprawdzić stan jakości powietrza i jak zatrzymać smog? Dostępne są strony internetowe i aplikacje. Komunikaty podają też urzędy i media. Jakość powietrza można sprawdzić na stronie internetowej częstochowskiej Straży Miejskiej.
Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny.
Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.
Straż Miejska w Częstochowie radzi jak zachować się podczas alarmu smogowego. Należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy korzystać z transportu zbiorowego. Należy założyć maseczkę antysmogową. Nie należy wietrzyć mieszkania czy domu. Powinno się stosować oczyszczacze powietrza.
Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego). Organizować wspólne przejazdy samochodem. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu… Warto starać się też o miejskie dotacje

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *