Przełom


11 czerwca, w Święto Bożego Ciała, podczas centralnej procesji w Częstochowie, przy trzecim ołtarzu – usytuowanym w III Alei Najświętszej Maryi Panny – ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak odniósł się do spraw częstochowskich. Docenił, iż „Częstochowa pięknieje”, co, jednakowoż nie może przesłaniać społecznych i cywilizacyjnych problemów i wyznań, które przed Częstochową stoją. W tym kontekście – konstatował ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak – słynne, wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II słowa: „Częstochowa to dobre miasto” należy „rozumieć w sensie postulatywnym”.

Tym samym dał ksiądz arcybiskup częstochowski całkowicie jednoznaczną, uczciwą i wiarygodną, przy tym jedynie możliwą, interpretację i wykładnię cytatu z tak ważnej dla częstochowian wypowiedzi Papieża Polaka; słowa Jana Pawła II stanowią bowiem z jednej strony zadanie i moralny imperatyw; z drugiej zaś strony – kryterium etycznej oceny; w żadnym natomiast przypadku nie są opisem konkretnego stanu rzeczy.
Glossa księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka ma arcyważne – przede wszystkim – moralne znaczenie, gdyż stanowi tamę dotychczasowej praktyce, gdzie słowa Jana Pawła II „Częstochowa to dobre miasto”, jeżeli nawet nie były profanowane, to na pewno instrumentalizowane w celu petryfikacji władzy w częstochowskim Urzędzie Miasta. Słowa Ojca Świętego, posiadając obiektywnie wielką duchową moc, były i są, niestety, używane w roli propagandowego sloganu zdobiącego magistrackie druki, materiały reklamowe, a nawet winiety miejskich przystanków autobusowych i tramwajowych.
Po homilii księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka, podczas procesji Bożego Ciała, cytat z Ojca Świętego nie będzie już służył ani odwróceniu uwagi od niedomogów rządzenia i braku pomysłu na miasto, ani do legitymizowania monopolu władzy w częstochowskim magistracie.
Dlatego ojcowskie, zarówno serdeczne jak i stanowcze, napomnienie księdza arcybiskupa, wypowiedziane, co u Dostojnika Kościoła całkowicie zrozumiałe, wyłącznie z duszpasterskiej i moralnej perspektywy – przetarło szlak, na rok przed wyborami samorządowymi, ku Częstochowie, za którą odpowiedzialność powinny wreszcie wziąć wszystkie, – w tym główne – siły, gotowe budować przyszłość Częstochowy wedle paradygmatu duchowej stolicy Polski, miasta arcypolskiego, świadomego swej patriotycznej misji ale także otwartego na europejskie środki i standardy.
Przesłanie księdza arcybiskupa, z procesji Bożego Ciała, do częstochowian to najważniejsze wydarzenie publiczne w Częstochowie w ostatnich miesiącach. Za to, za odwagę i mądrość – dziękujemy Tobie, Księże Arcybiskupie Częstochowski.

Szymon Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *