„Pawełki” na Jasnej Górze – odwieczna tradycja trwa


Pomimo pandemii, z zachowaniem przepisów sanitarnych, na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nabożeństwo to zawsze obchodzone jest w styczniu. W tym roku w uroczystość kończącą Pawełki – 17 stycznia – dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo i upominki, ale świętowanie odbędzie się w zmienionej formie – na dziedzińcu przed bazyliką.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Przez 9 kolejnych dni (od 9 do 17 stycznia) paulińska wspólnota ubrana w białe płaszcze wyrusza o 18.00 z zakrystii, i procesjonalnie przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła. Tradycją jest, że na początku orszaku procesyjnego idą najmłodsi stażem kandydaci i bracia zakonni, a następnie w długich dwóch szeregach według zasady tzw. precedencji, czyli starszeństwa powołaniem zakonnym, przechodzą ojcowie czyli kapłani zakonni. W czasie „Pawełek” uroczyście wnoszone są relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika w relikwiarzu, pochodzącym z XVII wieku, a nawiązującym do herbu Zakonu: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie.

Choć według przekazu św. Hieronima z IV wieku n.e. św. Paweł Pustelnik skrył się przed prześladowaniami na pustynię, gdzie w samotności na modlitwie i surowych pokutach przeżył 90 lat, to w popularnej tradycji jest on uznawany za szczególnego patrona i opiekuna matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. Żyjący według tradycji aż 113 lat św. Paweł Pustelnik ma także roztaczać szczególną opiekę nad dziećmi.

Dlatego doroczną tradycją jest, że na główną uroczystość, która przypada w dziewiątym dniu nowenny, w niedzielę, przychodzą młode małżeństwa z dziećmi. Podczas uroczystości celebrans, zazwyczaj bp Antoni Długosz, nazywany ‘biskupem dzieci’, udziela błogosławieństwa dzieciom i ich rodzicom. Najmłodsi otrzymują też przygotowane przez paulinów upominki.

W tym roku w uroczystość kończącą Pawełki – 17 stycznia dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo i upominki, ale świętowanie odbędzie się w zmienionej formie – na dziedzińcu przed bazyliką.

na podstawie: jasnagora.com

fot. BPJG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *