Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce


Patriotyczna atmosfera obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rośnie z dnia na dzień. W klimat ten doskonale wpisuje się nauczanie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który ofiarował swe życie na ołtarzu Ojczyzny – w obronie wiary i godności człowieka 19 października 1984 r. Corocznie w tym dniu związkowcy z całego kraju oddają hołd swemu patronowi podczas uroczystości w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w którym ks. Jerzy wygłaszał do tłumów Polaków swe płomienne kazania o wiodącym przesłaniu „Zło dobrem zwyciężaj”.

W obchodach tych od początku uczestniczy nasz Region „Solidarności”. Tegoroczny wyjazd do Warszawy tradycyjnie rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w naszym mieście w alei Henryka Sienkiewicza z udziałem przewodniczącego Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” Jacka Strączyńskiego i wiceprzewodniczącego Stanisława Kołodziejczyka. Po odśpiewaniu w skupieniu pieśni „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”, dwudziestoosobowa grupa związkowców na czele z wiceprzewodniczącą Zarządu Regionu i przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Dorotą Kaczmarek udała się do stolicy. W programie wyjazdu znalazło się także zwiedzenie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-lu przy ul. Rakowieckiej 37. Wstrząsające opowieści i eksponaty dobitnie wskazują, jak nieludzki los zgotowali Polacy Polakom w mrocznych, powojennych latach. Była też możliwość odwiedzenia Muzeum Księdza Popiełuszki przy żoliborskim kościele oraz okazja do rozmowy z braćmi błogosławionego kapłana. Wśród licznie zgromadzonych wokół grobu księdza Jerzego delegacji „Solidarności” z całej Polski nie zabrakło i naszych związkowców, reprezentowanych przez trzyosobowy poczet sztandarowy. Złożyli oni wieńce na grobie męczennika narodu. Dźwięk dzwonu „Jerzy” obwieścił rozpoczęcie wieczornej Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W wypełnionej po brzegi świątyni obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i lokalnych władz. W homilii hierarcha podkreślił, że męczennicy uczą nas głębokiej wiary, a ojczyzna nasza jest w niebie. Trzeba mówić prawdę i mieć odwagę jej bronić. Mszy św. należy się szacunek, a jej istotą jest Eucharystia, jednocząca wiernych. Religijne, patriotyczne i ludzkie wartości, którym służył ks. Jerzy: Bóg i Ojczyzna oraz słynne przesłanie o zwycięstwie dobra nad złem mają wymiar ponadczasowy. Ksiądz kardynał wyraził zadowolenie z ustanowienia przez parlament 19 października dniem pamięci duchownych niezłomnych. Zwieńczeniem nabożeństwa było odmówienie litanii do bł. księdza Jerzego oraz ucałowanie jego relikwii. W 34. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki wznosimy modlitwy o jego rychłą kanonizację, do której zachęcił także ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
W październikowy wieczór rozświetlony blaskiem zniczy pożegnaliśmy grób błogosławionego księdza Jerzego okryty wieńcami z biało-czerwonymi szarfami w otoczeniu honorowej warty żołnierzy. Obraz ten, jako ostatni akcent naszej kolejnej, niezwykłej wycieczki – pielgrzymki do Warszawy, pozostanie w naszej pamięci. Nie możemy zapomnieć o Tobie, księże Jerzy, bo wtedy Bóg o nas zapomni.

Fot. NSZZ „Solidarność”
Zbiórka uczestników wyjazdu odbyła się tradycyjnie przy pomniku patrona „Solidarności” w al. Sienkiewicza. Członkowie Prezydium Zarządu Regionu: przewodniczący Jacek Strączyński oraz jego zastępcy Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk złożyli wiązankę kwiatów.

Anna Kulej-Stacherczyk

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *