Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka dla Jasnej Góry


Jasna Góra jest jednym z laureatów Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Jubileuszowa 70. gala tej nagrody odbyła się 9 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrodę odebrał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest jedną z najważniejszych niepaństwowych nagród w dziedzinie polskiej kultury. Przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r. za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich w życiu narodu.

Fundatorem nagrody jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” a na czele kapituły stoi bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Jasnogórskie Sanktuarium uhonorowane zostało za kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego, formowanie go w duchu prawd ewangelicznych oraz niestrudzone ukazywanie Matki Bożej Królowej Polski jako najpewniejszej drogi wiodącej ku zbawieniu. Nagrodę odebrał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Wyrażając wdzięczność za to wyróżnienie podkreślił, że nagroda ta jest uhonorowaniem samej Matki Najświętszej.

– My jako słudzy Maryi na tym miejscu chcemy pomagać tym, którzy tam przychodzą w spotkaniu z Nią. Najważniejszy jest dla nas wymiar religijny, ale wiemy, że Jasna Góra jest ważnym miejscem w historii Polski i w dziejach naszej kultury, w naszym życiu społecznym – powiedział o. Waligóra.

Jako wyraz wdzięczności przeor klasztoru przekazał Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” pamiątkowy medal z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Patron Nagrody, Włodzimierz Pietrzak był pisarzem, krytykiem literackim, teoretykiem kultury i publicystą. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jego największą nadzieją i troską była dbałość o właściwy kształt kultury narodowej, gdy Polska będzie już wolna. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944r.

Tegoroczną nagrodę, obok Jasnej Góry, przyznano także bp Wiesławowi Meringowi, ordynariuszowi włocławskiemu oraz śp. Helenie Kmieć, wolontariuszce zamordowanej na misji w Boliwii.

na podstawie.
jasnagora.com
foto: ©/BPJG Łukasz Krzysztofka

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *