Takiej promocji jeszcze w Częstochowie nie było. Teatr, w którym 31. października odbyła się promocja książki dr. Juliusza Sętowskiego “Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny”, z trudem pomieścił gości autora
Na spotkanie przybyło ponad 700 osób, nie tylko z Częstochowy, ale z całej Polski. Wśród nich były rodziny osób, których biogramy zostały zamieszczone w przewodniku. Sętowski zasiadł na scenie teatru w towarzystwie prezesa Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, Mariana Głowackiego i Jarosława Kapsy, dziennikarza pasjonującego się historią. Rozmowę poprowadził dyrektor Muzeum Częstochowskiego, Janusz Jadczyk. – Nie było łatwo, ale chwil zwątpień czy kryzysów nie miałem. Ta książka była po prostu potrzebna i musiała powstać. Często, by zdobyć informację, uciekałem się do różnych sposobów. Nierzadko zdarzało mi się zagadywać rodziny przy grobie zmarłego – wspominał Juliusz Sętowski.
Publikacja zawiera aż 713 biogramów znanych częstochowian, pochowanych na 120-letnim cmentarzu. To kopalnia wiedzy o działaczach, powstańcach, artystach, dyrektorach szkół, firm, instytucji, rzemieślnikach, politykach, etc., którzy swoim życiem wpłynęli na kształt i rozwój Częstochowy. To żywy obraz dziejów miasta i społeczności. Owoc ponad dziesięcioletniej pracy badawczej. Jednak zamierzeniem autora było, aby opracowanie miało nie tylko charakter naukowy, ale i praktyczny. Dlatego każdy biogram opatrzono dokładną notką o umiejscowieniu grobu opisanej osoby.
Jak zapowiada Sętowski, już niedługo powstanie suplement do przewodnika. – To otwarta księga, jej pisanie nigdy się nie zakończy, tak jak nieskończone jest życie – mówi J. Sętowski, który już planuje napisanie kolejnego historycznego biogramu. Tym razem dotyczącego Cmentarza św. Rocha.
Przy tworzeniu książki J., Sętowskiego wspomagali: Janusz Pawlikowski (opracowanie redakcyjne), Wiesław Paszkowski (korekta) i Jacek Włodarczyk (skład komputerowy). Recenzentem był ks. prof. dr hab. Jan Związek, a przewodnikami po cmentarzu: Tadeusz Sikorski, Stanisław Kosiba i Jan Mucha.
Wydawnictwo mogło ukazać się dzięki wsparciu wielu ludzi i instytucji, w tym sporego udziału Wydziału Kultury Urzędu Miasta Częstochowy. Do wszystkich donatorów autor skierował specjalne podziękowanie, ale najcieplejsze słowa przeznaczył dla swojej małżonki – Małgorzaty, wspomagającej go w tym dziele.
Opracowanie wzbogacono fotografiami najstarszych i najbardziej oryginalnych nagrobków. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Można ją kupić w siedzibie Wydawnictwa.
UG