Dnia 21 czerwca oficjalnie zakończono rok szkolny 2023/2024. To moment, na który z pewnością z upragnieniem czekali uczniowie. Teraz trwa okres wakacyjny, który jest okazją do relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków również dla grona pedagogicznego. W czasie letniej przerwy przez placówki edukacyjne przeprowadzane są także nabory, dotyczące przyjęcia nowych uczniów. Nie inaczej jest w przypadku Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie. M.in. o strukturach i funkcjonowaniu tejże instytucji rozmawiamy z Panią Dyrektor Dorotą Markowską.
21 Czerwca nastąpiło zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024. To był z pewnością dzień, którego z niecierpliwieniem oczekiwali uczniowie, ale czy nauczyciele również?
– Myślę, że na ten dzień czekają wszyscy, ponieważ – jak to zwykle bywa – dziesięć miesięcy to czas mocno wytężonej pracy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej znajdują się cztery różne szkoły. Zaliczamy do nich dwie szkoły branżowe, gdzie jedna przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz druga, przeznaczona dla młodzieży w normie intelektualnej z zespołem Aspergera, autyzmem, słabowidzącej, słabosłyszącej, z niepełnosprawnością ruchową.
Trzecia szkoła to technikum dla uczniów w normie intelektualnej, z autyzmem, zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością ruchową lub słuchową. Ostatnia ze szkół w naszym zespole przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz ze sprzężeniami – jest to szkoła przysposabiająca do pracy.
Mamy więc bardzo duży przekrój uczniów, o zróżnicowanych potrzebach i możliwościach. Aby im pomóc, niezbędne jest ogromne zaangażowanie wszystkich nauczycieli i praca na wielu, zindywidualizowanych poziomach. Praca, którą jako specjaliści kochamy, która daje wszystkim ogromną satysfakcję, ale jest również niezwykle wymagająca. Dlatego my wszyscy – jak co roku – oczekujemy wakacji.
Jakie kierunki, jako ZSZS im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie, oferujecie Państwo dla swoich uczniów, wychowanków? Które są najczęściej wybierane?
– W przypadku technikum możemy zaproponować kierunek technika informatyka oraz technika logistyka. Pierwszy z wymienionych cieszy się największym powodzeniem. Na tym kierunku piątą klasę skończyło właśnie dwóch uczniów, z których jeden – oprócz egzaminów zawodowych – zdecydował się przystąpić do egzaminu dojrzałości. Z ogromną satysfakcją mogę już powiedzieć, że z powodzeniem – otrzymał świadectwo dojrzałości. Dodam, że warunki pracy w naszym technikum dla uczniów z zespołem Aspergera, autyzmem są wyjątkowo sprzyjające ich rozwojowi, m.in. ze względu na mało liczne klasy, które liczą do czterech osób, a także na kadrę, która oprócz specjalistycznych kwalifikacji, posiada po prostu intuicję i serce.
Co do szkół branżowych, oferujemy zawody takie jak krawiec, kucharz, tapicer, stolarz, cukiernik czy piekarz, a także pracownik pomocniczy: obsługi hotelowej, krawca, stolarza, ślusarza, fryzjera. Największą popularnością od lat cieszą się cztery pierwsze z wymienionych.
W szkole przysposabiającej do pracy uczniowie nie uzyskują wprawdzie kwalifikacji w zawodzie, ale mają możliwość rozwijania swoich umiejętności z zakresu krawiectwa, stolarstwa, kucharstwa, gospodarstwa domowego, bukieciarstwa, plac plastyczno-biurowych czy ogrodnictwa – również na terenie naszego szkolnego ogrodu, który cały czas jest aranżowany. Promienieje zielenią i kwitnie, zwłaszcza w takim okresie, jaki mamy obecnie.
Podobnie nasi uczniowie w tej szkole, również rozkwitają nabywając szereg umiejętności praktycznych i społecznych.
Czy szkoła ponadpodstawowa specjalna ma dla swoich uczniów ofertę wychowawczą?
– Oczywiście, i to bogatą, która ugruntowała się przez lata i dalej rozwija. Śmiało mogę powiedzieć, że nasza szkoła pełni rolę kulturotwórczą w środowisku i wspiera talenty. Organizując szkolne i międzyszkolne przedsięwzięcia, umożliwiamy uczniom pełną integrację ze środowiskiem zewnętrznym, wzmacniamy więzi rodzinne, zachęcamy do podejmowania aktywności, uczymy samodzielności, rozwijamy poczucie wartości ucznia.
Co jest przykładem takich działań?
– Wymieniać można wiele, choćby przedstawienie z okazji zakończenia roku szkolnego, które miał Pan okazję zobaczyć… to przykład bieżący. Ja jednak sięgnę do tych przedsięwzięć, które są naszą wieloletnią dumą i chlubą, a są to:
- „Wystawa Piękna” – wernisaż prac plastycznych i technicznych, organizowany od 1999 roku. Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych do udziału uczniów ze szkół ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych. Podczas wernisażu tradycyjnie odbywają się twórcze warsztaty integracyjne – wspólna twórczość plastyczna z zaproszonymi gośćmi.
- Konkurs „Igłą Malowane” organizowany od 2000 roku – międzyszkolny konkurs rękodzieła artystycznego, skierowany do uczniów różnych typów szkół.
- „Maryśki” Święto Patrona Szkoły Marii Grzegorzewskiej – organizowane od 2005 roku. Podczas uroczystości społeczność szkolna przyznaje wyróżnienia uczniom i pracownikom szkoły w kilku kategoriach. Jest to również okazja do zaprezentowania talentów wokalnych, tanecznych i aktorskich uczniów i absolwentów szkoły.
- Szkolne Koło PTTK – Klub turystyki górskiej – działa od 2007 roku organizując wycieczki krajoznawcze i piesze wędrówki po górach, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki nim uczniowie rozwijają swą samodzielność i uczą się wytrwałości.
- Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Chłopców organizowany od 2008 roku, skierowany do uczniów szkół specjalnych województwa śląskiego.
- Dzień Rodziny – uroczystość organizowana od 2014 roku. Zaproszeni na nią rodzice lub opiekunowie uczniów mają okazję podziwiać występy swoich podopiecznych integrując się ze społecznością szkolną.
Rzeczywiście jest tego sporo…
– To tylko wierzchołek góry… przedsięwzięć ciągle przybywa. A na co dzień nasi uczniowie rozwijają swoje talenty podczas licznych zajęć pozalekcyjnych. Osiągają sukcesy plastyczne, sportowe, kulinarne, literackie uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach – również o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a bywało że i międzynarodowej…
Ile osób co roku uczy się w Państwa instytucji?
– W zakończonym właśnie roku szkolnym mieliśmy 88 uczniów, na początku było ich troszkę więcej. Zazwyczaj co rok uczy się u nas około 90 osób.
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać się do Państwa ZSZS?
– Podstawowy warunek to orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Dziękuję bardzo serdecznie za rozmowę.
– Dziękuję.
Rozmawiał: Norbert Giżyński
Foto.: Norbert Giżyński