KOSZĘCIN
Uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem księdza proboszcza Sławomira Madajewskiego rozpoczęto w Koszęcinie obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zgromadzeni w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie modlili się za poległych w czasie wojny. W obchodach uczestniczył Emil Lipiński z Kalet, jeden z niewielu żyjących żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.
W nabożeństwie wzięli udział wójt gminy, przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Koszęcinie, z-ca komendanta WKU w Lublińcu major Tadeusz Lipiński i komendant WKU w Lublińcu pułkownik Andrzej Sykulski. Obecni byli również członkowie Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 GPP w Lublińcu z Marianem Berbeszem, który wygłosił przemówienie w Domu Kultury i wyświetlił film o II wojnie światowej.
Akademię z tej okazji przygotowali uczniowie Gimnazjum w Koszęcinie, za co organizatorzy uroczystości dziękują dyrektorowi Zespołu Szkół w Koszęcinie Adamowi Małysce. Obchody uświetniły swą obecnością poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Sadowie im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i ze Szkoły Podstawowej w Strzebiniu ze sztandarem im. Armii Krajowej.
Ważnym momentem koszęcińskich obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 74 Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty imienia Króla Jana III Sobieskiego. Obrzędu odsłonięcia tablicy dokonał Wójt Gminy Grzegorz Ziaja wraz z Panem Emilem Lipińskim. Punktem kulminacyjnym uroczystości było uhonorowanie Emila Lipińskiego Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dekoracji dokonał wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa.
Dla biorących udział w obchodach rocznicy wybuchu wojny był to czas głębokiej zadumy nad przeżyciami tych, którzy za naszą Ojczyznę walczyli i oddali życie.