Zaległa lekcja historii


Wieczór żołnierskich kolęd

Częstochowskiemu nauczycielowi Aleksandrowi Markowskiemu z powodzeniem udaje się łączyć młodzież i dorosłych w duchu polskiej historii i miłości do ojczyzny

Kolejny 86. wieczór poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia piosenek odbył się 7. stycznia. w auli parafii kościoła Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego w Częstochowie. Jego przewodni tytuł “Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą” nawiązywał najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, toteż spotkanie połączono z tradycyjnym opłatkiem Proboszcz parafii ks. Ryszard Umański odczytał ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa i złożył licznie przybyłym życzenia. – To ważne, że piękna polska tradycja dzielenia się opłatkiem i śpiewania kolęd wychodzi z domów do biur i na spotkania przyjaciół. Niech ten opłatek jednoczy nas jako Polaków i dzieci Chrystusa. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami – mówił ks. Ryszard.
Spotkanie, jak zawsze przesiąknięte było wiarą, nadzieją oraz miłością do Boga i Ojczyzny. Tę wartość wieczorów A. Markowskiego doceniają nie tylko częstochowianie. Przyjeżdżają nań, i to bardzo regularnie, z Myszkowa, Kłobucka, a nawet z Piotrkowa Trybunalskiego i Olsztyna (z północy Polski). – Te wieczory są dla nas wspomnieniem tego co było, wyprostowaniem naszej historii. Tu spotykamy się z prawdziwą historią, której nie poznaliśmy w szkole, gdyż zakazano o niej mówić, a której, i teraz nam brakuje w prasie, w telewizji. Pan Aleksander wypełnia spotkania patriotyzmem, radością i sentymentem za dawnymi czasami. Jesteśmy mu za to wdzięczni – mówią Jan Strzelczyk oraz Leszek Walewski z Piotrkowa, który na wieczory przyjeżdża od trzech lat. – Poza tym lubimy śpiewać, zwłaszcza piękne polskie pieśni – dodają.
Jak zawsze wieczór współtworzyli uczniowie częstochowskich szkół. Kolędy patriotyczne – powstańcze, legionowe, żołnierskie, partyzanckie, harcerskie, kresowe, kolędy zesłańców i więźniów, kolędy stanu wojennego oraz poezję recytowali: Ewelina Kurzątkowska, Katarzyna Klama, Anna Mika, Aleksandra Kasprzak i Norbert Giżyński z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Kacper Szczukocki z Gimnazjum Katolickiego. Wystąpili również studenci Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Tomasz Marek, Robert Grzegorzewski (członek Związku Strzeleckiego “Strzelec”), Elżbieta i Marek Żabińscy oraz harcerka Maria Zejda. Na zakończenie “Sonatę Księżycową” Ludwiga van Beethovena zagrał Janusz Markowski, uczeń LO im. H. Sienkiewicza i Ogniska Muzycznego. Wszystkim do wspólnego śpiewania akompaniował Kajetan Wojsyk, Sherzo h-moll Chopina na pianinie zagrał profesor Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie Stanisław Tomczyński, a spotkanie prowadził gospodarz wieczoru Aleksander Markowski. Nie zabrakło artystycznych akcentów patriotycznych. Tłem wieczoru były znaki charakterystyczne dla poszczególnych okresów walk o niepodległość Polski oraz dzieła ojca Aleksandra Stanisława Markowskiego – szopka bożonarodzeniowa i obraz “Polska wioska zimą”.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *