ZADUSZKI KATYŃSKIE W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA I SMOLEŃSKA. Niezwykły wieczór pamięci


2 listopada 2018 roku w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, miała miejsce uroczystość podsumowania 9. edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego ,,Prawa i kłamstwo o Katyniu”. Przedsięwzięcie, realizowane pod nadrzędną nazwą ,,Zaduszki Katyńskie”, jest dziełem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. – Inspiracją do rozpoczęcia tej inicjatywy były słowa śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który zawsze podkreślał, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Polski, tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem założycielskim PRL. Zbrodnia Katyńska jest wciąż żywą, niezabliźnioną raną, którą tak pisze w swojej pracy Jarosław Bełza, uczeń IV LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu. ,,Tragedia lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku otworzyła na nowo. Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia” podkreśla europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Wieczór, którego ogromną wartością dodaną był przepiękny, patriotyczny koncert ,,Młodzi dla Niepodległej”, w wykonaniu uczniów I LO im. Juliusza Słowackiego z Częstochowy oraz uczniów szkół, w których uczyli lub uczą się laureaci dotychczasowych konkursów ,,Prawa i kłamstwo o Katyniu”, upłynął w atmosferze wzruszenia i duchowej wzniosłości. Historia naszej szkoły, która powstała w 1907 roku i jak zrodziła się wolna Polska otrzymała imię Juliusza Słowackiego, łączy się z dziełem walki o niepodległość. To zobowiązuje nas do kultywowania tej tradycji. Stąd wartości wolności i suwerenności są dla nas rudymentarne i tak wychowujemy naszą młodzież. Dlatego, z poczuciem odpowiedzialności, ale i radości, przy współpracy z Kuratorium Oświaty, podjęliśmy wyzwanie przygotowania koncertu. Przedsięwzięcie przyjęło wieloformatową formułę. Cieszę się, że udało się nam przygotować tak spektakularny, ale również niezwykle duchowy i wysoce artystyczny spektakl mówi dyrektor I LO Małgorzata Kaim. Jak dodaje, szkoła na co dzień podejmuje wiele działań, mających na celu budowanie wśród młodzieży uczucia patriotyzmu. – Dla mnie, jako historyka, odzyskanie niepodległości, to było najważniejsze wydarzenie z historii Polski XX wieku. Niektórzy mówią, że wówczas zdarzył się cud. Wreszcie byliśmy wolni we własnym domu i mogliśmy kształtować ojczyznę wedle wartości, w których zostaliśmy wychowani. Dlatego w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości zrealizowaliśmy w naszej szkole wiele inicjatyw. Były to: konkursy, przedstawienia teatralne, muzyczne, dedykowane lekcje historyczne. Od 28 października tworzymy „Kartki z kalendarza”, które opisują dzień po dniu, to, co działo się do 22 listopada w Polsce i w Częstochowie. Audycje nagrywaliśmy w Radiu Jasna Góra i tam także są emitowane. 9 listopada podsumujemy całość działań i wręczymy laureatom nagrody mówi dyrektor Małgorzata Kaim.
Twórcy koncertu nauczyciele i bardzo uzdolnieni uczniowie dostarczyli nam wrażeń na najwyższym, artystycznym poziomie. A przede wszystkim czuliśmy, że to, co prezentują na scenie, jest im bliskie, że przekaz płynie z ich serc – komentuje śląski kurator oświaty Urszula Bauer, która w niedzielę w drugiej turze wyborów stoczy bój o stanowisko burmistrza Myszkowa.
Podsumowaniem konkursu jest publikacja ,,Prawda i kłamstwo o Katyniu” – antologia nagrodzony i wyróżnionych prac. Przez dziewięć lat postało ponad 2 100 utworów literackich, autorstwa młodych ludzi. Uderza nas ich wrażliwość i zarazem dojrzałość. Prace poruszają i wzruszają. Publikacja jest spotkaniem z młodzieżą poszukującą i pragnącą prawdy, o której tak pięknie pisze w swojej pracy Jan Bitner, uczeń Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie” , prawda o Katyniu to prawda o historii, to prawda o nas samych” podsumowuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Laureaci i finaliści IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego “Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Szkoły podstawowe
I m. Konrad Domagała SP nr Mikołów
II m. Anna Mirek SP nr 48 Częstochowa
III m. Dorota Wąs ZS-P Łobodno

Wyróżnienia
Oliwia Szweblik SP w Strumieniu
Tomasz Chrobak SP nr 9 Bielsko-Biała
Jan Bitner SP nr 41 Częstochowa
Zuzanna Kołaczyk SP Konopiska
Kornelia Drab ZS-P Łobodno
Natalia Kubica SP nr 3 Lubliniec
Łukasz Dusiel SP Kamienica Polska

Szkoły ponadgimnazjalne

I m. Wiktoria Miluć VI LO Bielsko-Biała
II m. Dominik Wołowczyk I LO Chorzów
III m. Weronika Kowalska IV LO Częstochowa

Wyróżnienia
Kamila Cisaruk IX LO Częstochowa
Jarosław Bełza VI LO Sosnowiec
Kamila Sikora I SLO Częstochowa
Aleksandra Biolik I LO Tychy
Tomasz Wójcik Tech. nr 12 ZST Częstochowa
Maciej Borycka VIII LO Gliwice
Aleksandra Małecka I LO Częstochowa

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *