Zabiegi endoprotezoplastyki w myszkowskim szpitalu


Szpital Powiatowy w Myszkowie otrzymał kontrakt NFZ, w ramach którego istnieje możliwość wykonania zabiegów endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych pacjentom posiadającym skierowanie na ich wykonanie. To ogromny krok w zapewnianiu pacjentom regionu dostępności do tych procedur, a co za tym idzie – lepszej jakości życia zagwarantowanej w lokalnym szpitalu.

Ten zabieg to lokalny przełom w dziedzinie Myszkowskiej ortopedii, przeprowadziliśmy go kilka miesięcy temu po raz pierwszy w swojej historii. Ta znacząca operacja otwiera nowe perspektywy dla pacjentów borykających się z zaawansowanymi schorzeniami stawów kolanowych, takimi jak osteoartroza, czy urazy stawów. Cieszę się, że możemy od teraz świadczyć szerszy wachlarz świadczeń medycznych dla pacjentów regionu. Zachęcamy wszystkich lokalnych pacjentów do korzystania z nowego świadczenia oferowanego przez naszą jednostkę, którzy często po tego typu pomoc musieli udać się do jednostek ościennych.” – informuje dr n. med. Adam Miśkiewicz, Lekarz Naczelny szpitala.
Wszczepienie endoprotezy jest procedurą medyczną, która ma na celu przywrócenie funkcji stawu poprzez zastąpienie jego uszkodzonych elementów specjalnie zaprojektowaną endoprotezą. Ta endoproteza, wykonana z materiałów odpornych na zużycie i biokompatybilnych z tkankami organizmu, umożliwia przywrócenie ruchomości i znaczne zmniejszenie bólu.
Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zależy od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Typowymi wskazaniami są zaawansowane stadia osteoartrozy, czy uszkodzenia stawu na skutek urazów lub przewlekłego zapalenia stawów. Zabieg może być rozważany, gdy inne metody leczenia, takie jak terapia fizyczna czy farmakoterapia, nie przynoszą odpowiednich rezultatów.
Procedura wszczepienia endoprotezy to skomplikowany zabieg chirurgiczny, który wymaga precyzji i doświadczenia ze strony zespołu medycznego. Podczas operacji chirurg usuwa uszkodzone elementy stawu, w tym chrząstkę i kości, a następnie umieszcza endoprotezę w odpowiednich miejscach. Dokładność tego procesu jest kluczowa, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie stawu.
Po zabiegu pacjenci zazwyczaj doświadczają znacznego zmniejszenia bólu i poprawyruchomości operowanego stawu. Jednak pełny powrót do sprawności wymaga procesu rehabilitacji, który obejmuje terapię fizyczną, ćwiczenia wzmacniające oraz naukę prawidłowych wzorców ruchowych.
Całość fizjoterapii wspomagającej pacjentów po zabiegu może odbyć się w ramach funkcjonującego w strukturze szpitala Oddziału Rehabilitacji na Osińskiej Górze, w związku z czym pacjenci mogą przejść całość procesu od zabiegu do rehabilitacji w ramach jednej placówki medycznej. To proces długotrwały, ale umożliwiający pacjentom powrót do normalnego, aktywnego życia.
Wprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy stawów do stałej oferty naszego szpitala jest niezwykle istotne z kilku powodów. Po pierwsze, pacjenci cierpiący na zaawansowane schorzenia stawów kolanowych i biodrowych mogą teraz otrzymać kompleksową opiekę na najwyższym poziomie, bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków medycznych. Po drugie, takie zaawansowane procedury ortopedyczne podnoszą jakość życia pacjentów i pozwalają im na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. Szpitale powinny dążyć do oferowania najnowszych i najskuteczniejszych metod leczenia, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę. Szpital Powiatowy w Myszkowie pozostaje na czele tych starań, realizując swoją misję pomocy pacjentom w powrocie do zdrowia i aktywnego stylu życia.” – podkreśla Krzysztof Bestwina, Dyrektor Naczelny szpitala.
źródło powiatmyszkowski.pl
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *