Lublinieccy policjanci na podium
6 września odbył się turniej siatkówki plażowej, w którym rywalizowali przedstawiciele trzech służb mundurowych: Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Policji. Organizatorami tego sportowego wydarzenia byli Dyrektor Zakładu Karnego w Herbach oraz Starosta Lubliniecki. Impreza miała na celu integrację służb oraz promocję aktywności fizycznej.
Turniej odbył się na boisku należącym do Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. Uczestnicy wykazali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, ale także duchem współpracy i zdrowej rywalizacji. Rywalizacja tym bardziej była ciężka, że tego dnia aura obdarzyła nas pięknym słońcem, a tym samym temperatura powietrza była bardzo wysoka. Po zaciętych meczach zwycięzcą okazała się drużyna Policji w składzie sierż. szt. Tomasz Konicki i mł.asp. Dominik Brzozowski, która zdobyła pierwsze miejsce na podium. Drugie i trzecie miejsce zajęli funkcjonariusze Zakładu Karnego w Herbach, pokazując wysoki poziom przygotowania i determinacji.
Na zakończenie turnieju odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród. Zwycięska drużyna Policji otrzymała statuetkę, medale oraz dyplomy, które stanowiły symbol ich sukcesu. Turniej okazał się nie tylko świetną okazją do rywalizacji, ale również do zacieśnienia więzi między służbami, co z pewnością przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.
Dzielnicowi z gminy Ciasna z wizytą w szkołach
W ubiegłym tygodniu dzielnicowi z gminy Ciasna wzięli udział w corocznej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której odwiedzili uczniów klas podstawowych od I-III. Spotkania te, które odbywają się regularnie od kilku lat, mają na celu przypomnienie najmłodszym zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie w drodze do i ze szkoły.
Podczas spotkań w szkołach podstawowych w miejscowościach Molna, Zborowskie, Ciasna, dzielnicowi omawiali najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się na drogach, w tym, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jakie znaczenie mają znaki drogowe oraz jak ważne jest noszenie odblasków. Przypomnieli również, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest prowadzona każdego roku we wrześniu, tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, aby zapewnić uczniom wiedzę, która pomoże im bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dzięki takim inicjatywom dzieci z gminy Ciasna są lepiej przygotowane do bezpiecznego poruszania się po drogach, co ma kluczowe znaczenie dla ich codziennego życia.
Mundurowi Dzieciom
10 września w Koszęcinie po raz kolejny odbyła się impreza plenerowa pod hasłem “Mundurowi Dzieciom”. Organizatorem wydarzenia, był Wójt Gminy Koszęcin. Uczestnicząca w wydarzeniu młodzież miała okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywane przez służby mundurowe w codziennej służbie. Dużą atrakcją były pokazy umiejętności koni policyjnych oraz psów pracujących ze strażakami podczas poszukiwania osób zaginionych.
We wtorkowej imprezie wzięły udział różne służby mundurowe, w tym Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Inspekcja Transportu Drogowego, 13 Brygada Ochrony Terytorialnej. Każda ze służb prezentowała sprzęt używany na co dzień. Dzieci ze szkół z terenu gminy Koszęcin biorące udział w imprezie mogły się z nim zapoznać, jak również poznać specyfikę pracy każdej ze służb.
Policję reprezentowały m.in. Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu na czele z komendant insp. Mariolą Biskup, Posterunek Policji w Koszęcinie, Ogniwo Policji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dzieci miały możliwość z bliska zobaczyć radiowozy i motocykl policyjny, wykorzystywane przez funkcjonariuszy w codziennej służbie.
Wielką atrakcją imprezy były pokazy koni policyjnych i psów poszukujących osoby zaginione. Dzieci miały możliwość zadawania bezpośrednio pytań policjantom, jak również brać udział w konkursach i grach sprawnościowych, za które otrzymywały nagrody. Niewątpliwie dodatkową atrakcją była możliwość pogłaskania policyjnych koni oraz zasiadania za kierownicą policyjnego motocykla. Pomimo iż w pewnym momencie na uczestników z nieba poleciały krople deszczu, nikogo to nie zniechęciło i impreza trwała.
Impreza miała na celu przybliżenie dzieciom pracy służb dbających o bezpieczeństwo społeczne oraz promowanie właściwych, bezpiecznych postaw wśród młodzieży.
Nauka o Bezpieczeństwie na Drodze. Spotkanie dzielnicowego z uczniami i przedszkolakami
10 września roku dzielnicowy lublinieckiej komendy st. sierż. Oskar Janas odwiedził uczniów i przedszkolaków z Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu. Spotkanie odbyło się w ramach akcji edukacyjnej na temat bezpieczeństwa na drodze. Celem spotkania było zwiększenie świadomości najmłodszych uczestników ruchu drogowego, aby już od najmłodszych lat zdobywali wiedzę niezbędną do bezpiecznego poruszania się po drogach.
Bezpieczna droga do szkoły to akcja, w którą od lat angażują się policjanci, spotkania z dziećmi trwają przez cały wrzesień. Podczas wtorkowego spotkania dzielnicowy w przystępny sposób opowiadał dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły i przedszkola.
W trakcie prezentacji poruszono tematy takie jak:
– Korzystanie z pasów: Dzielnicowy podkreślił, jak ważne jest przechodzenie przez ulicę na wyznaczonych przejściach dla pieszych oraz zwracanie uwagi na sygnalizację świetlną.
– Ostrożność wobec pojazdów: Dzieci dowiedziały się, jak zachowywać się w pobliżu drogi, a także o konieczności kontaktu wzrokowego z kierowcą przed wejściem na pasy.
– Noszenie elementów odblaskowych: Została również omówiona kwestia noszenia odblasków, szczególnie po zmroku oraz w trudnych warunkach pogodowych, aby zwiększyć swoją widoczność na drodze.
Dzielnicowy przypomniał również o roli rodziców i nauczycieli w kształtowaniu prawidłowych nawyków u dzieci. Zachęcał do systematycznego przypominania najmłodszym o zasadach ruchu drogowego oraz do dawania dobrego przykładu poprzez odpowiedzialne zachowanie na drodze.
Pamiętajmy, że edukacja najmłodszych jest kluczowym elementem budowania odpowiedzialności w ruchu drogowym, a działania profilaktyczne mają na celu minimalizację zagrożeń i poprawę bezpieczeństwa dzieci.
Źródło i foto.: lubliniec.policja.gov.pl